Nowy numer 44/2020 Archiwum

Co to jest sepsa?

Co roku na świecie z powodu sepsy umiera ok. 750 tys. ludzi. Tylko w ostatnich tygodniach w Polsce zmarło kilka osób.

Mimo że miliony ludzi na całym świecie giną z powodu sepsy, nadal stanowi ona jedno z najmniej rozumianych pojęć, także wśród lekarzy – stwierdził sześć lat temu prof. Graham Ramsay. Czy te słowa są ciągle aktualne? Wydaje się, że tak.

W samej Unii Europejskiej z powodu ciężkiej sepsy w ciągu roku umiera 146 tys. osób, a na całym świecie 750 tys. (ponad 1400 osób dziennie). Choć na co dzień spotykamy się z tym terminem w mediach, gdyby spytać przeciętnego Polaka, czym jest sepsa, zapewne nie umiałby udzielić kompetentnej odpowiedzi. Polska nie dysponuje nawet zestawieniem zachorowalności i śmiertelności z powodu sepsy.

Nie ma epidemii sepsy
– Ludzie często pytają, czy istnieje jakaś szczepionka na sepsę – mówi dr hab. Grażyna Durek z Polskiej Grupy Roboczej ds. Sepsy Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – To nieporozumienie, bo nie ma czegoś takiego jak epidemia sepsy. Istnieją natomiast epidemie różnorodnych infekcji, które w sytuacji zwiększonego ryzyka mogą wywoływać sepsę.

Najogólniej można powiedzieć, że sepsa to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Mogą one prowadzić do postępującej niewydolności narządów, wstrząsu i śmierci.

Czynnikami ryzyka są tu m.in. zabiegi operacyjne, wiek, wstrząs, oparzenie, uraz, leczenie sterydami, współistniejące choroby przewlekłe. – Słyszeliśmy niedawno o ofiarach sepsy wśród żołnierzy warszawskiej jednostki. W tym wypadku czynnikiem ryzyka mogło być np. obciążenie dodatkowymi zajęciami. Jeśli organizm jest przemęczony, ta sama infekcja, która dla jednej osoby jest zupełnie niegroźna, u innej może wywołać sepsę – wyjaśnia Grażyna Durek.

Bardziej podatne na sepsę są osoby starsze i noworodki. Wielu z nas od dziecka jest faszerowanych antybiotykami – to również osłabia odporność.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także