Nowy numer 49/2023 Archiwum

Maski ochronne FFP2 i FFP3. Dlaczego warto je nosić na co dzień?

W dobie pandemii maska ochronna jest ważnym elementem działania profilaktycznego.

Może ona zapobiegać zachorowaniu na koronawirusa, ale też działa przeciw innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową. Zasłanianie ust i nosa jest zatem bardzo ważne. Jak jednak robić to skutecznie? Dziś przedstawiamy Ci porównanie masek ochronnych posiadających klasę filtracji. Jak sprawdza się maska FFP2 i FFP3?

Rodzaje masek ochronnych. Czym jest klasa filtracji?

Maseczki FFP2 czy FFP3 charakteryzują się wysokim stopniem ochrony ich użytkownika. FFP (Filtering Face Piece) to klasa filtracji, która określa procentową zdolność do zatrzymywania przez maskę cząsteczek o wielkości do 0,6 mikrometra. Warto wiedzieć, że maska FFP2 filtruje do 94 procent cząsteczek, a przy tym chroni jednocześnie przed cząstkami o niskiej toksyczności - stałymi i ciekłymi. Całkowity przeciek wewnętrzny wynosi przy masce FFP2 nie więcej niż 11 procent. 

Jeżeli mowa o masce ochronnej FFP3 to filtruje ona do 99 procent cząsteczek o wielkości 0,6 mikrometra, a przy tym chroni przed cząstkami o niskiej toksyczności - stałymi i ciekłymi. Natomiast całkowity przeciek wewnętrzny wynosi nie więcej niż 5 procent. Dobrze wiedzieć, że każda z masek mająca określoną klasę filtracji oraz parametr całkowitego przecieku wewnętrznego jest znacznie bezpieczniejsza niż maski chirurgiczne czy bawełniane maski wielokrotnego użytku.

Czy maski ochronne FFP2 i FFP3 są skuteczniejsze od innych?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem maski FFP2 lub FFP3, to warto żebyś wiedział, że to zawsze będzie dobra decyzja. Maski FFP2 oraz FFP3 kupisz na https://dragonmask.pl/blog/maseczka-ochronna-ffp2-co-oznacza-jak-wyglada-jak-dlugo-nosic-jak-dezynfekowac-gdzie-kupic. Taka maseczka z klasą filtracji jest zdecydowanie korzystniejszym pomysłem niż chirurgiczna czy materiałowa. Dlaczego? Istnieje wiele zalet tego typu maseczek, które znacznie przemawiają za ich zakupem. Przede wszystkim zapewniają wysoki stopień szczelności. W maseczkach materiałowych i chirurgicznych tworzy się na twarzy sporo przestrzeni. A w niej znajduje się zazwyczaj nieprzefiltrowane powietrze. 

Dzięki charakterystycznej budowie masek FFP organizm jest o wiele bardziej chroniony niż przypadku innych maseczek. W dodatku można je ściśle dopasować do kształtu nosa, oczu czy brody. To także atut dla osób noszących okulary. Brak szczelin między twarzą a maską przyczynia się do nieparowania okularów korekcyjnych.

Maska FFP2 lub FFP3 nieznacznie utrudnia oddychanie, jednak jest na to doskonały sposób. Aby ułatwić sobie tą czynność można wybierać model z małym zaworem, który po otwarciu pozwala nieco swobodniej oddychać. Warto pamiętać, że zawór nie filtruje zawartości maseczki, więc powietrze przez niego przepuszczane może obniżać właściwości ochronne maski.

Jak prawidłowo korzystać z maseczek ochronnych FFP?

Istnieje kilka zasad, do których trzeba się stosować nosząc maski ochronne FFP. Pierwsza z nich to mycie rąk przed każdym ściągnięciem oraz nałożeniem maseczki. Jako drugą podaje się użytkowanie maseczki wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta. W dodatku maski powinny być noszone tylko tak, aby zakrywały nos i usta jednocześnie. Nie dopuszcza się zakładania jej wyłącznie na usta lub brodę. W trakcie noszenia maski pod żadnym pozorem nie powinno się jej dotykać rękami. 

Zakup maski FFP2 lub FFP3 to kolejny krok do lepszej ochrony przed wirusem COVID-19. A przestrzeganie zasad jej użytkowania pozwoli Ci zwiększyć to bezpieczeństwo. Dlatego polecamy Ci zakup maski FFP już dziś.

Artykuł sponsorowany (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy