Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najszybszy komputer

Tianhe 1A to obecnie najszybszy komputer świata. Tianhe po chińsku znaczy tyle co „Droga Mleczna”.

Na prestiżowej liście Top 500 najszybszych komputerów świata komputery z Państwa Środka zajmują coraz wyższe miejsca. Tianhe 1A jest liderem, ale do Chińczyków należy także miejsce trzecie. Drugi jest amerykański superkomputer Jaguar, znajdujący się w Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.
Moc obliczeniowa Tianhe 1A wynosi 2,56 petaflopów (biliardów, czyli tysięcy bilionów).

Sam komputer znajduje się w Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych w Tianjinie. Komputer składa się z 14 336 procesorów i 7168 procesorów graficznych Tesla M2050 firmy Nvidia. Budowało go 200 specjalistów i kosztował prawie 90 mln dolarów. Superkomputery służą do… superobliczeń. Na przykład tego, co dzieje się we wnętrzu reaktora jądrowego oraz jądra komórki w czasie kopiowania DNA.

Dzięki nim oblicza się skutki zderzenia samochodu z drzewem, zanim pojazd trafi na linię produkcyjną. Oblicza się także, jak zareaguje guz nowotworowy na nowy rodzaj terapii. Farmaceuci dzięki superszybkim komputerom projektują leki, a architekci mosty i wieżowce. Duża moc obliczeniowa pozwala również analizować dane zebrane przez wywiad, także wywiad satelitarny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się