Nowy numer 17/2024 Archiwum

Miasta na zielono

W Londynie za wjazd samochodem do centrum trzeba słono zapłacić. W Bernie, stolicy Szwajcarii, w niektóre obszary w ogóle nie można wjeżdżać. W stolicach Belgii, Holandii czy Danii coraz więcej osób pozbywa się samochodów.

Do tego, że z powodów ekologicznych ruch samochodowy w centrach wielu europejskich miast jest mocno ograniczany, można się już było przyzwyczaić. Samochód w dużym mieście to kłopot. Oczywiście o ile można polegać na komunikacji publicznej. Jest tańsza, bywa szybsza (także w Warszawie autobusy mają przeznaczone tylko dla siebie pasy) i może być ekologiczna (gdy władze miasta zainwestują w nowoczesne autobusy). W wielu miastach na obrzeżach znajdują się duże parkingi, z których do centrum kursują autobusy, metro czy tramwaj.

Rower zamiast samochodu
Ale te pomysły coraz częściej wydają się zbyt liberalne. Nie we wszystkich miastach można wybudować duże parkingi. Poza tym takie rozwiązanie nie jest opcją dla mieszkańców miast, tylko dla przyjeżdżających. Jak tych pierwszych zmusić do tego, by nie kupowali kolejnego samochodu czy przesiedli się na rower? W Londynie władze postanowiły wprowadzić słone opłaty. Po centrum mogą poruszać się tylko taksówki i autobusy. Od wprowadzenia tego systemu ruch w mieście mocno sie zmniejszył.

Na inny pomysł wpadły władze takich miast jak Amsterdam, Kopenhaga, a w mniejszym stopniu Bruksela czy Paryż. Tam do używania własnego samochodu skutecznie zniechęcają duży ruch i niemożność poszerzenia starych, często jednopasowych uliczek. Samo zniechęcenie to jednak za mało. Co w zamian? W niektórych metropoliach za darmo, w innych za niewielką opłatą można wypożyczyć rower. Wypożyczalnie są automatyczne i czynne całą dobę. Rower można wypożyczyć na jednym końcu miasta, a oddać na drugim. W Paryżu z wypożyczalni korzystają nie tylko mieszkańcy, ale także turyści.

Europa, a później Azja
Rowery, opłaty, usprawnianie komunikacji miejskiej to teraźniejszość (choć nie w Polsce). Jaka będzie przyszłość? W Europie prym wiedzie Dania. Już dzisiaj ponad jedna trzecia mieszkańców Kopenhagi do pracy dojeżdża na rowerach. To jednak mało. Władze Danii chcą odnowić starą dzielnicę portową i stworzyć tam ekologiczne miasteczko Norhavnen. Prace już trwają, ale inwestycja w stolicy jest o dwie długości w tyle za miasteczkiem, a właściwie wyspą Samso, położoną w cieśninie oddzielającej Bałtyk od Morza Północnego. Na modernizację wyspy wydano 50 mln euro. Inwestycja przynosi rezultaty, bo wyspa jest wietrzna, a mieszkańców niewielu (4300 osób). W efekcie – gdy mocno wieje – Samso jest samowystarczalne energetycznie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy