GN 43/2020 Archiwum

To zmieniło świat

Jedno z największych i najbardziej prestiżowych muzeów na świecie - brytyjskie Muzeum Nauki sporządziło listę 10 przedmiotów, które miały największy wpływ na losy świata.

Pilot ACE
Najszybszy w swoim czasie komputer na świecie. Choć miał być tylko prototypem, stał się całkiem użytecznym narzędziem. Swój pierwszy program Pilot ACE uruchomił 10 maja 1950 roku.

Składał się z 800 lamp elektronowych i zegara o częstotliwości 1 Mhz. W dzisiejszych komputerach domowych montuje się procesory o szybkości kilku Ghz, czyli kilka tysięcy razy szybsze.

Telegraf
Pierwsze elektryczne urządzenie do przekazywania informacji na odległość wybudował w 1837 roku brytyjski wynalazca Sir Charles Wheatston.

Urządzenie miało aż pięć przewodów i było wyposażone we wskazówkę, która pokazywała litery. Choć kilka miesięcy później znacznie prostsze urządzenie wynalazł Amerykanin Samuel Morse (ostatecznie to wynalazek Morse’a uznano za bardziej praktyczny), to rewolucję telekomunikacyjną, której efektem jest powszechne używanie telefonów komórkowych, rozpoczął Wheatston. (fot. eastnews/spl)

Ford, model T
Od tego modelu zaczęła się masowa produkcja samochodów. Ford T (jego pierwsze sztuki zjechały z taśm montażowych w 1908 roku) był samochodem tanim. Przez 20 lat produkcji sprzedano 15 milionów egzemplarzy auta. Jego popularność rosła wraz ze spadającą ceną. A cena spadała, bo produkcja stawała się coraz bardziej masowa.

Ale ford T stał się popularny nie tylko z powodu niskiej ceny. Miał lekkie zawieszenie, był łatwy w prowadzeniu i wysoki. To ostatnie umożliwiało jazdę po bezdrożach. No i jeszcze jedno. Po raz pierwszy w historii motoryzacji, w fordzie T zastosowano zamienność części. Wcześniej, gdy w samochodzie coś się zepsuło, części trzeba było wykonać samemu albo zamówić u rzemieślnika.
« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się