Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przeciwbólowe wiśnie

Naukowcy z Oregon Health & Science University zaprezentowali na kongresie Amerykańskiego Instytutu Medycyny Sportowej (ACSM) w Seattle wyniki badań, z których wynika, że picie soku z wiśni łagodzi ból mięśni odczuwany po intensywnej aktywności fizycznej.

Badano biegaczy długodystansowych, konkretnie 60 w wieku od 18 do 50 lat. Ci z nich, którzy podczas treningów i zawodów pili sok z wiśni, odczuwali znacznie mniejszy ból niż ci, którzy pili soki z innych owoców. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale badacze podejrzewają, że ma to związek z zawartymi w wiśniach (i nadającymi im kolor) antocyjanami.

To barwniki występujące w kwiatach i niektórych owocach. Mogą przyjmować barwę od czerwonej po fioletową. Antocyjany są naturalnymi przeciwutleniaczami i mają właściwości przeciwzapalne. A to właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne podaje się sportowcom po dużym wysiłku, by zmniejszyć ból mięśni. Z innych badań wynika, że wiśnie są szczególnie zalecane osobom cierpiącym na choroby serca czy zapalenie stawów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się