Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Jezioro naj...

Najstarsze na świecie, trzecie największe w Azji i najgłębsze ze wszystkich. Co? Jezioro Bajkał. Właśnie ruszyły badania jego dna.

Właściwie Bajkał jest obszarem eksterytorialnym. Nie chodzi o „przynależność” państwową (leży na terenie Rosji). Raczej przysłowiową, przyrodniczą. Ma około 30 mln lat. Naukowcy ocenili wiek jeziora na podstawie naniesionych przez miliony lat osadów. Ich grubość w Bajkale wynosi nawet 6 tysięcy metrów. 30 mln lat to wystarczająco dużo, by wytworzyła się idealna równowaga wszystkich czynników środowiskowych. Jeżeli człowiek tego zrównoważonego ekosystemu nie zaburzy, jest szansa, że za niedługo jezioro Bajkał będzie jedynym takim miejscem na Ziemi.

Co tam żyje?
Grupa rosyjskich naukowców, sponsorowana przez prywatnych darczyńców, rozpoczęła właśnie badania Bajkału. To najgłębsze jezioro świata. Miejscami od tafli wody do skalistego dna jest ponad 1600 metrów (średnio 730 metrów). Dotychczas badacze zapuścili się na głębokość 300 metrów. Tym razem chcą osiągnąć dno. Będzie to możliwe dzięki dwóm batyskafom Mir-1 i Mir-2. To właśnie te urządzenia przed rokiem badały dno Oceanu Arktycznego pod biegunem północnym. Wtedy ich ekspedycję transmitowały wszystkie rosyjskie media.

Tym razem nie chodzi jednak o poszukiwania ropy, tylko o zbadanie próbek wody na różnych głębokościach oraz flory i fauny jeziora. W wodach Bajkału naliczono ponad 2000 różnych gatunków roślin i zwierząt. Spora część z nich nie występuje nigdzie indziej na świecie. Już po pierwszych zejściach ekipy na dno jeziora wiadomo, że Bajkał jest jeziorem bardzo czystym. Nawet 12-metrowa warstwa wody jest całkowicie przezroczysta. Bajkał ma objętość 23 400 km sześciennych. To aż 20 proc całej słodkiej wody na naszej planecie. Powierzchnia jeziora stanowi 10 proc. powierzchni całej Polski, a jego długość (636 km) jest porównywalna do odległości pomiędzy Trójmiastem a Bieszczadami w linii prostej.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji