Zaradni i bezradni

Ciekawy jestem, ile osób wskazałoby druk, gdyby zapytano je o najważniejszy wynalazek w historii ludzkości. Pewnie niewiele. Sam wybrałbym co innego.

A przecież bez druku niemożliwe byłoby upowszechnienie wiedzy, która wcześniej była udziałem tylko nielicznych, mających dostęp do ręcznie przepisywanych ksiąg. Wspaniały rozwój oświaty w czasach nowożytnych pociągnął za sobą, tak jak kamień lawinę, kolejne odkrycia i wynalazki. Dzięki drukowi ludzie stawali się więc i stają coraz mądrzejsi.

Pierwszą książką, jaką wydrukowano, była Biblia. Jeden z 35 egzemplarzy, które zachowały się do dziś, znajduje się w Polsce. Reprodukujemy stronę tej bezcennej księgi. Na s. 16–19 pisze o niej Bogumił Łoziński. Nieprzypadkowo wybraliśmy pierwszą stronę Księgi Rodzaju, mówiącą o stworzeniu świata i człowieka. „To jedna z najważniejszych kart w historii. Jeśli wiem, skąd przychodzę, to wiem również, kim jestem i dokąd idę” – pisze ks. Tomasz Jaklewicz (s. 20–21).

Ludzie, między innymi dzięki wynalazkowi druku, są więc coraz bardziej zaradni. A jednak zdarzają się sytuacje, wobec których pozostajemy wciąż bezradni. Tomasz Rożek (tekst) i Józef Wolny (zdjęcia) pojechali na Haiti, by przekonać się, jak ludzie radzą sobie z opanowywaniem sytuacji po tragicznym trzęsieniu ziemi, od którego minęły właśnie trzy miesiące. Niestety, okazuje się, że radzą sobie bardzo źle. Reportaż (s. 60–65) uczy więc pokory. Wciąż tak niewiele od nas zależy…

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa, zastępca sekretarza redakcji