Nowy numer 08/2020 Archiwum

Dobry, bo staroświecki

Dzięki Bogu, jedni nadal są staroświeccy, a inni za staroświeckością tęsknią. W czym przejawia się nasza staroświeckość? Chociażby w tłumnym odwiedzaniu cmentarzy, czy też w uroczystym odprawianiu pogrzebów.

W Polsce są zapewne jeszcze tysiące parafii, w których pogrzeby są raczej celebrowane niż odprawiane. W nowoczesnej Pradze czy Kopenhadze, jak przekonuje w rozmowie z „Gościem” ks. prof. Piotr Morciniec (str. 42–43), 90 proc. prochów po kremacji grzebanych jest anonimowo.

Jeżeli prochy nikogo nie interesują w czasie pogrzebu, to trudno przypuszczać, by ktoś pamiętał o tych zmarłych rok czy dwa lata po śmierci. Wydaje mi się, że taki sposób obchodzenia się ze zmarłymi wynika z odrzucenia jakiejkolwiek wiary religijnej.

Ludzie religijni zawsze w uroczysty sposób grzebali swoich zmarłych. A w czym przejawia się tęsknota za staroświeckością? Benedykt XVI podjął decyzję, na mocy której do Kościoła katolickiego mogą wrócić całe grupy anglikanów (str. 24–25). Papieska decyzja spotkała się z entuzjazmem tysięcy wiernych Kościoła anglikańskiego.

Anglikański arcybiskup John Hepworth napisał: „Powiedzieć, że to spełnienie na-szych marzeń, to za mało”. Dlaczego tak wielu anglikanów zatęskniło za Kościołem katolickim? Bo mieli dość nowoczesności swojej wspólnoty – kapłaństwa kobiet, akceptowania związków osób tej samej płci itp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji