Nowy numer 42/2019 Archiwum

Rodzina wygra

Przyzwyczailiśmy się narzekać na stan rodziny w Polsce i na świecie. Nie bez powodu. Niektóre dane w tej dziedzinie są zatrważające. Na przykład we Francji dramatycznie rośnie liczba dzieci urodzonych poza małżeństwem. W 1980 roku było ich 11,4 proc., a w 2006 r. aż 50 proc.! Co drugie dziecko rodzi się poza małżeństwem

Więcej szczegółów w tekście Sz. Babuchowskiego (str. 16–19), który uczestniczył w 5. Światowym Kongresie Rodzin w Amsterdamie. Ale jest też dobra informacja. Zły stan rodzin nie będzie pogarszał się w nieskończoność. Zdaniem Christine Vollmer, wieloletniej szefowej Światowej Organizacji Rodzin, współzałożycielki Papieskiej Akademii Życia, nastawienie wobec rodziny zmieni się za jakieś dwadzieścia lat.

Na razie proces degradacji będzie postępował. Dwadzieścia lat to bardzo odległa perspektywa, i jeden Pan Bóg raczy wiedzieć, co ludzie będą w stanie zrobić z małżeństwem i rodziną. Bo przecież tragicznych niespodzianek już dzisiaj mamy pod dostatkiem.

Jak chociażby historia zastępczej matki Beaty Grzybowskiej, która dzięki sztucznemu zapłodnieniu urodziła dziecko obcemu małżeństwu, a teraz walczy przed sądem o jego odzyskanie (str. 28–29). Swój dalekosiężny optymizm p. Vollmer opiera m.in. na przekonaniu, że za dwadzieścia lat do władzy dojdą dzieci wychowane w wielodzietnych rodzinach, podczas gdy ci, którzy walczyli z rodziną, będą już dawno poddani eutanazji…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji