Mistrzostwa świata w przesadzaniu

Przesada jest niezdrowa. Wie to każdy, kto choć raz za dużo zjadł albo – co o wiele gorsze – za dużo wypił, i to nie wody.

Gdyby ktoś chciał zorganizować mistrzostwa świata w przesadzaniu, byłyby one najliczniej obsadzoną imprezą sportową. Przesadzania nikt nie znosi, nawet rośliny. Drzewko można przesadzić raz i drugi, ale nie więcej, bo po prostu uschnie.

W związku z chorobotwórczym działaniem przesady, przestrzegamy przed nią, dużo o niej pisząc w tym numerze „Gościa”. Przemek Kucharczak przestrzega na przykład przed przesadną opieką nad dziećmi (str. 35–37). Do Sejmu trafił rządowy projekt zakazujący kar cielesnych. Na pozór wszystko wygląda pięknie. Wiadomo, dzieci nie wolno bić. Ale jakie mogą być konsekwencje takiego prawa? Jeżeli kochająca mama da na ulicy swojej pociesze lekkiego klapsa, to... złamie prawo. Czy nie ma w tym przesady?

Wielki kłopot z przesadą mają też drogowcy. Pieniędzy im nie brakuje, grube miliardy leżą na kontach, a autostrad i dróg ekspresowych jak nie było, tak nie ma (więcej na str. 46–47). Dlaczego? Znowu kłania się przesada. Również w przepisach. Przy budowie każdego kilometra drogi trzeba uwzględnić setki przepisów. Z kolei ks. Tomek Jaklewicz przestrzega przed wszelką przesadą podczas uroczystości I Komunii Świętej (str. 16–21). Dzieci pierwszokomunijne alergicznie reagują na przesadę.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny