Nowy numer 07/2020 Archiwum

Jest nadzieja dla świata

Na nadzieję skierował naszą uwagę na początku Adwentu Benedykt XVI, ogłaszając swoją drugą encyklikę. Ojciec Święty mówi: nadziei potrzebujemy, by żyć, ale współczesna pogańska kultura usuwa ją z naszego świata. Bo usuwa z niego Boga.

A gdzie nie ma Boga, nie ma też nadziei – pisze Papież. A zatem pozytywne przesłanie encykliki brzmi: nadzieja jest tylko w Bogu. Nową encyklikę (której tekst został dołączony w postaci specjalnego dodatku) komentują emerytowany teolog Domu Papieskiego kard. Georges Cottier i ks. Tomasz Jaklewicz (str. 24 i 25).

Papież w swojej encyklice podpowiada, gdzie szukać „miejsc” uczenia się i ćwiczenia nadziei. „Gość Niedzielny” w kolejnym odcinku adwentowego cyklu zachęca do rozwijania tej cnoty w rodzinie i podpowiada, jak ją dostrzec w prozie codziennego życia. A w ogłoszonej przed tygodniem akcji adwentowej pod hasłem „Dom na Święta” zapraszamy do dawania nadziei innym – rodzinie Wysockich ze Skwierzyny, którym razem z Caritas chcemy kupić dom lub mieszkanie (str. 20).

Łatwo mówić o nadziei, kiedy wszystko układa się po naszej myśli. Gdy bez trudu udaje się realizować swoje plany, gdy spełniają się marzenia, gdy podjęty wysiłek przynosi oczekiwane rezultaty. Ale kiedy okazuje się, że nad niczym nie mamy kontroli, gdy pojawiają się przeciwności, cierpienie... Wtedy pozostaje tylko (a może aż) nadzieja – to głęboko tkwiące w sercu przekonanie, że nie wszystko zależy ode mnie, ale nad wszystkim czuwa Bóg. Ona pomaga patrzeć w przyszłość bez strachu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji