Nowy numer 20/2024 Archiwum

Jest nadzieja dla świata

Na nadzieję skierował naszą uwagę na początku Adwentu Benedykt XVI, ogłaszając swoją drugą encyklikę. Ojciec Święty mówi: nadziei potrzebujemy, by żyć, ale współczesna pogańska kultura usuwa ją z naszego świata. Bo usuwa z niego Boga.

A gdzie nie ma Boga, nie ma też nadziei – pisze Papież. A zatem pozytywne przesłanie encykliki brzmi: nadzieja jest tylko w Bogu. Nową encyklikę (której tekst został dołączony w postaci specjalnego dodatku) komentują emerytowany teolog Domu Papieskiego kard. Georges Cottier i ks. Tomasz Jaklewicz (str. 24 i 25).

Papież w swojej encyklice podpowiada, gdzie szukać „miejsc” uczenia się i ćwiczenia nadziei. „Gość Niedzielny” w kolejnym odcinku adwentowego cyklu zachęca do rozwijania tej cnoty w rodzinie i podpowiada, jak ją dostrzec w prozie codziennego życia. A w ogłoszonej przed tygodniem akcji adwentowej pod hasłem „Dom na Święta” zapraszamy do dawania nadziei innym – rodzinie Wysockich ze Skwierzyny, którym razem z Caritas chcemy kupić dom lub mieszkanie (str. 20).

Łatwo mówić o nadziei, kiedy wszystko układa się po naszej myśli. Gdy bez trudu udaje się realizować swoje plany, gdy spełniają się marzenia, gdy podjęty wysiłek przynosi oczekiwane rezultaty. Ale kiedy okazuje się, że nad niczym nie mamy kontroli, gdy pojawiają się przeciwności, cierpienie... Wtedy pozostaje tylko (a może aż) nadzieja – to głęboko tkwiące w sercu przekonanie, że nie wszystko zależy ode mnie, ale nad wszystkim czuwa Bóg. Ona pomaga patrzeć w przyszłość bez strachu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy