Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Narodowe lustro

Kampania wyborcza miała jedną zaletę: była krótka. Dla mnie jednak i tak za długa. Doszło do tego, że jak widziałem polityka w telewizji, zmieniałem program. Czy zauważyli Państwo podobną reakcję u siebie?

Jeśli tak, to może będzie się Państwu podobał tekst Franciszka Kucharczaka „Szafa polityczna”, ilustrowany rysunkami Zbigniewa Jujki (s. 16–19). W ostatnim numerze przed wyborami postanowiliśmy bowiem ten ważny temat potraktować z dystansem, z przymrużeniem oka.

Nie znaczy to oczywiście, że lekceważymy wybory. Męczy nas tylko agresja i populizm. Ale nie narzekajmy na polityków. Oni po prostu chcą się nam przypodobać. Gdybyśmy wybierali tylko spokojnych i rozsądnych, to oni też staraliby się zachowywać spokojnie i rozsądnie. Politycy są jak lustro, w którym przegląda się cały naród.

Jest w tym numerze jeszcze jeden temat, na który chciałbym zwrócić Państwa uwagę. „Co 3,5 sekundy ktoś na świecie umiera z głodu” – pisze Jacek Dziedzina w artykule „Prawo przegranych” (s. 36–38). Ten tekst pozwala nam ujrzeć nasze polskie problemy i spory we właściwych proporcjach.

Warto sobie uświadomić, że należymy do uprzywilejowanej części świata. I my też powinniśmy się zastanowić, jak pomóc najbiedniejszym państwom. Co możemy dla nich zrobić? Może takie pytania powinniśmy zadawać naszym politykom. Bo na pewno dawanie jałmużny nie wystarczy…

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się