Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Informacje o kościele, diecezjach, opinie publicystyka katolickich dziennikarzy.
  • Nowy numer
  • Kościół
  • Polska
  • Świat
  • Kultura
  • Nauka
  • Opinie
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Elbląska
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Więcej
    • Biblia
    • Liturgia
    • Serwisy specjalne
    • Felietony
    • Retro Gość
    • Smaki życia
    • Podcasty
    • Wideo
    • Z bliska
    • Quizy
    • Patronaty
    • Foto Gość
    • Archiwum GN
    • Historia Kościoła
    • Gość Extra
    • Prenumerata

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
www.gosc.pl → Wiadomości → Wiadomości z Kościoła → Dziś w Kościele pierwsze po beatyfikacji wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Dziś w Kościele pierwsze po beatyfikacji wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przejdź do galerii

W Kościele w Polsce 28. maja obchodzone jest pierwsze po beatyfikacji liturgiczne wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego. Od czerwca wierni każdego 28 dnia miesiąca będą modlić się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o jego kanonizację - powiedział PAP proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd.

 
Grób bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Tomasz Gołąb /Foto Gość

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka ogłoszoną 12 września 2021 roku, w dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jego wspomnienie w Kościele w Polsce będzie obchodzone 28 maja. W tym roku to również 41. rocznica jego śmierci. "W sobotę o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Dziękując Bogu za beatyfikację Prymas Tysiąclecia i zawierzając za jego wstawiennictwem losy naszej Ojczyzny i świata - powiedział PAP ks. Bogdan Bartołd. Jak zaznaczył - "potrzebujemy dziś jego zaufania Bogu i płynącej z tego nadziei".

Święcenia kapłańskie odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, ale - jak zapowiedział metropolita warszawski - w kolejnych latach powrócą do bazylika archikatedralnej.

GOSC.PL DODANE 28.05.2022 AKTUALIZACJA 28.05.2022

Wyświęceni w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego

Informatyk, absolwent politechniki z tytułem doktorskim, pracownik agencji reklamowej znaleźli się wśród trzynastu nowych kapłanów archidiecezji warszawskiej. Do jakich parafii zostali skierowani? 

"Kardynał Wyszyński był dla nas ojcem, przewodnikiem, pasterzem. Przyszło mu żyć w trudnych latach wojny a później komunizmu. Mimo to, nie poddawał się. Przykładem swojego życia pokazał, że dla człowieka, który zawierza się Bogu przez ręce Maryi, nie ma sytuacji bez wyjścia. Dziś, kiedy w Ukrainie toczy się wojny - potrzebujemy jego nadziei i jego orędownictwa naszych polskich spraw" - powiedział duchowny.

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Agostino Casaroli, odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. sarkofag prymasa został przeniesiony z krypty arcybiskupów w podziemiach do poświęconej mu kaplicy w lewej nawie świątyni.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ks. Bartołd podkreśla, że to wydarzenie zintensyfikowało ruch pielgrzymkowy do grobu Prymasa Tysiąclecia. "Wcześniej w przeważającej większości mieliśmy pątników indywidualnych, natomiast po beatyfikacji rozpoczęły się zgłoszenia grup z całej Polski, które liczą od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Są to grupy parafialne, wspólnoty, klasy szkolne a nawet turystyczne, które w program zwiedzania stolicy mają wpisany punkt nawiedzenia grobu błogosławionego kard. Wyszyńskiego" - powiedział ks. Bartołd. Wspomniał, że jeśli pielgrzymom towarzyszy kapłan, to mają oni także w archikatedrze msze św. za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Podkreślił, że z miesiąca na miesiąc napływa także coraz więcej intencji. "Gdybyśmy chcieli je wszystkie odczytać podczas mszy św. w każdy wtorek, to zajęłoby to nam kilka godzin. Wybieramy zatem kilkanaście, ale modlimy się we wszystkich złożonych intencjach" - zapewnił duchowny.

Bł. kard. Stefan Wyszyński na zdjęciach Instytutu Prymasowskiego

Foto Gość DODANE 11.09.2021

Bł. kard. Stefan Wyszyński na zdjęciach Instytutu Prymasowskiego

​Serwis EpiskopatNews opublikował ponad sto zdjęć nowego błogosławionego, pochodzących ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego.  

Powiedział, że przeważają prośby o łaskę uzdrowienia z chorób nowotworowych i psychicznych oraz ocalenie małżeństwa. Przyznał, że poza Polakami u grobu bł. kard. Wyszyńskiego często modlą się także uchodźcy z Ukrainy. "Pozostawione przez nich intencje pokazują, że w przeważającej większości proszą o pokój w ich ojczyźnie" - powiedział duchowny. Dodał, że w najbliższych tygodniach spodziewane są także grupy z zagranicy. "Pandemia niemal w całości zatrzymała ruch turystyczny i pielgrzymkowy. Biorąc pod uwagę, że sytuacja powoli się zmienia - nie tylko w naszym kraju - spodziewamy się w najbliższych tygodniach, miesiącach osób spoza Polski" - powiedział ks. Bartołd.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela dysponuje relikwią krwi prymasa Wyszyńskiego i błogosławieństwo nią odbywa się po wieczornej liturgii w każdy wtorek. "Krew została ofiarowana przez jednego z lekarzy, który opiekował się kardynałem. Została ona pobrana do jednego z badań. Lekarz przechował ją przez 40 lat na szkiełkach mikroskopowych" - wyjaśnił proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd.

Relikwiarz w archikatedrze warszawskiej wygląda podobnie jak ten, którego użyto podczas beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, z tym, że zamiast pisma prymasa jest kropla jego krwi. Został on zaprojektowany i wykonany przez gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Ks. Bartołd powiedział, że pątnicy mogą także otrzymać obrazek z wizerunkiem kardynała wraz z relikwią drugiego stopnia. "Każdego dnia od wczesnych godzin porannych w archikatedrze dyżurują bracia zakonni i u nich można zapytać o tego rodzaju pamiątkę" - wyjaśnił. Zapowiedział, że od czerwca br. każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00 w archikatedrze odprawiana będzie msza św. w intencji kanonizacji Prymasa Tysiąclecia. "Na razie nie zbieramy świadectw łask, otrzymanych za jego wstawiennictwem. Natomiast widzimy w intencjach, że wielu pątników dziękuje Bogu za pomoc otrzymaną za wstawiennictwem kardynała Wyszyńskiego" - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej.

Prymas i kobiety

GOSC.PL DODANE 11.09.2021

Prymas i kobiety

Części duchownych zdarza się traktować kobiety, świeckie czy tym bardziej zakonnice, w sposób na który nigdy nie pozwoliliby sobie wobec mężczyzn. Prymas Wyszyński traktował kobiety z szacunkiem, bez męskiej wyższości. Bez pewnej pobłażliwości, czasem ironii, jakiejś próby deprecjacji osoby, wynikającej tylko z faktu, że jest kobietą - mówi Ewa K. Czaczkowska. 

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku z Zuzeli, w katolickiej i patriotycznej rodzinie. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 sierpnia 1924 r. Swoje zainteresowania rozwijał w czasie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i wyjazdu naukowego do państw Europy Zachodniej. W czasie II wojny światowej przebywał poza swoją diecezją – ukrywał się przed gestapo, m.in. w Kozłówce, Zakopanem i Laskach, gdzie był kapelanem szpitala powstańczego, a także kapelanem AK okręgu wojskowego Żoliborz, znanym pod pseudonimem "Radwan III".

W marcu 1945 roku wrócił do Włocławka, gdzie objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego. 4 marca 1946 r. został mianowany przez papieża Piusa XII biskupem lubelskim. Sakrę biskupią z rąk kard. Augusta Hlonda otrzymał 12 maja 1946 na Jasnej Górze. W listopadzie 1948 r. Wyszyński został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim. Posługę ordynariusza obu archidiecezji i prymasa Polski pełnił przez trzydzieści trzy lata.

25 września 1953 r. został nocą aresztowany przez władze państwowe i wywieziony z Warszawy. Od 26 września do 12 października 1953 r. więziono go w Rywałdzie koło Grudziądza. Od 12 października 1953 do 6 października 1954 internowany był w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego; od 6 października 1954 do 26 października 1955 - w Prudniku Śląskim, zaś od 27 października 1955 do 28 października 1956 - w Komańczy. Do stolicy powrócił 28 października 1956 r. Był autorem Jasnogórskich Ślubów Narodu, które zostały wpisane w Wielką Nowennę Tysiąclecia. Rozpoczęła się ona 3 maja 1957 roku na Jasnej Górze.

 

« ‹ 1 › »
Bł. kard. Stefan Wyszyński na zdjęciach Instytutu Prymasowskiego

Foto Gość DODANE 11.09.2021

Bł. kard. Stefan Wyszyński na zdjęciach Instytutu Prymasowskiego

​Serwis EpiskopatNews opublikował ponad sto zdjęć nowego błogosławionego, pochodzących ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego.  

28.05.2022 08:41 PAP

publikacja 28.05.2022 08:41

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KARD. STEFAN WYSZYŃSKI
  • STAFAN WYSZYŃSKI
  • PRYMAS
  • PRYMAS TSIĄCLECIA
  • WSPOMNIENIE

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Starość w Polsce: między godnością a codziennym trudem
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła nr 04/2025
    Historia Kościoła nr 04/2025
  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej ㅤ
  • Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
    Kościół na Górnym Śląsku. 100-lecie diecezji katowickiej
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
  • Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
    Butelka DAFI ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ 0,5l
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ DAMSKA
  • Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
    Koszulka ŻYĆ, NIE WEGETOWAĆ MĘSKA
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X