Nowy numer 22/2023 Archiwum

Zapraszam do lektury Gościa

W pierwszej wersji okładka tego numeru „Gościa” miała nawiązywać do encykliki Benedykta XVI „Bóg jest miłością”. Po katastrofie w Katowicach okładka, co zrozumiałe, musiała zostać zmieniona.

To zestawienie – tragedia setek osób i papieski dokument mówiący, że „Bóg jest miłością” – z wielką natarczywością stawia pytanie „dlaczego?”. Dlaczego to się stało? Dlaczego dach zawalił się właśnie wtedy? Gdyby runął w nocy, zginęłoby może tylko parę osób. Dlaczego dach przygniótł akurat tych, a nie innych.

Dlaczego ktoś, kto wybierał się na wystawę, z jakiegoś powodu pozostał w domu? Dlaczego jedni opuścili halę po szesnastej, a drudzy zasiedzieli się. Czy my, chrześcijanie, potrafimy na te pytania odpowiedzieć? Nie, nie potrafimy. Nie mamy dobrej odpowiedzi na pytanie „dlaczego”.

Ale – jak kiedyś pięknie napisał o. Jacek Salij OP – nie ma takiej sytuacji, nieszczęścia czy próby, których by wiara nie potrafiła przynajmniej na tyle rozjaśnić swoim światłem, żebyśmy wiedzieli, jak przez nie przejść bezpiecznie i nie ponieść uszczerbku na duszy.

Owszem, niekiedy nie uda nam się znaleźć obrony przed szkodą doczesną, ale jeśli będziemy się mocno trzymali Pana Jezusa, z całą pewnością uda nam się uniknąć szkody wiecznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast