GN 28/2018 Archiwum

Zapraszam do lektury Gościa

Z adziwiające, jak trwałe bywają stereotypy. O kardynale Ratzingerze ktoś kiedyś powiedział, że jest konserwatystą. I chociaż wszyscy podkreślają, że obecny Papież był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, etykietka „Panzerkardinal” wciąż bywa powtarzana.

Mówią tak również ci, którzy nie nazwaliby nigdy konserwatystą Papieża Polaka. O kard. Ratzingerze zawsze też się mówiło, że jest surowy. Tymczasem w telewizji widzimy miłego człowieka o łagodnej twarzy, którego trudno byłoby nazwać surowym.

Mówi się wreszcie, że nowy Papież nie ma charyzmy. Jan Paweł II ujmował wszystkich naturalnością, szczerością i dobrocią. Benedykt XVI swoją skromnością i podkreślaniem zasług poprzednika już podbił serca wielu ludzi. Charyzma papieża to nie to samo co charyzma polityka. Jestem pewien, że gdy przyjedzie do Polski, jego charyzma okaże się wystarczająca, by tłumy wiwatowały na jego cześć.

Duża część numeru poświęcona jest Benedyktowi XVI. Zwracam uwagę na rozpoczynający się na stronie 24 artykuł o papieżu Benedykcie XV. Pierwszą reakcją wielu ludzi na wybór imienia obecnego Papieża było zaskoczenie. Myślę, że ten artykuł wyjaśnia, jak trafny i mądry był to wybór.

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji