Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zapraszam do lektury nowego numeru Gościa

Jeśli telewizja jest zwierciadłem społeczeństwa, to powinniśmy schować się w najciemniejszym kącie. Ze wstydu! I tym razem nie chodzi ani o polityków i piętrzące się afery, ani o korupcję i głupotę, zżerające kraj na każdym szczeblu (czego autorzy pragną teraz umyć ręce – „Asy z rękawa” na str. 50).

To mamy zresztą od lat i trudno spodziewać się poprawy w tzw. elektoracie. Zaskakującym powodem do zażenowania okazują się na przykład teleturnieje, w których pytania „dobijające” dotyczą zwykle podstawowej wiedzy religijnej. Nie trzeba być od razu erudytą biblijnym czy znawcą historii Kościoła, nawet jeśli zgodzimy się, że ogólny poziom wiedzy nie należy do najwyższych.

Problem w tym, że na przykład prawo drogowe – też słabo przestrzegane – jest lepiej znane niż katechizm. Niby wystarczy szczera wiara, ponoć rozkwita pobożność, ale trzeba wiedzieć przynajmniej, w co się wierzy i dlaczego tak, a nie inaczej modli. No i przede wszystkim – jak spotykać się z Kimś, kogo się nie zna?! Zatem nie wszystko jedno.

Dlatego Marcin Jakimowicz był w Płocku, gdzie dowiadywał się od bp. Stanisława Wielgusa, jak dawny rektor KUL zamierza pokonać wtórny analfabetyzm religijny swych diecezjan („Dorośli na religię” na str. 18). Pomysł w polskich warunkach oryginalny, choć przecież tak oczywisty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także