Nowy numer 43/2020 Archiwum

Śmigłowce ruszyły do akcji

Dwa śmigłowce wojskowe rozpoczęły w czwartek nad ranem (czasu miejscowego) akcję zrzucania wody na przegrzewający się reaktor nr 3 w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I - podała dpa, powołując się na materiał japońskiej telewizji NHK.

Nagranie wyemitowane przez NHK - ukazujące dwa śmigłowce zrzucające wodę na reaktor nr 3 - pochodziło z trzeciej maszyny, która została poza strefą zakazu lotów obowiązującą w promieniu 30 km od siłowni.

Wg NHK oba śmigłowce mogą wznieść w powietrze 7,5 tony wody. Na razie nie wiadomo jednak, czy podczas tej akcji ich zbiorniki były pełne i ile dokładnie wody zrzuciły maszyny na zagrożony reaktor.

Jednocześnie śmigłowiec japońskich Sił Samoobrony monitoruje poziom promieniowania nad reaktorem - podała Kyodo.

Woda zrzucana z powietrza ma zmniejszyć temperaturę w reaktorze nr 3.

Zachodzi obawa, że mogła się z niego wydostać para radioaktywna. Wg operatora Fukushimy I, TEPCO, reaktor nr 3 wykazuje najwyższy poziom promieniowania. Jest także jedynym, którego paliwo zawiera pluton. Do jego wnętrza pompowano wcześniej wodę morską, by zapobiec przegrzaniu. W mieszczącym reaktor budynku nastąpił w poniedziałek wybuch.

Śmigłowce były gotowe już wcześniej w środę, jednak akcja nie doszła do skutku, prawdopodobnie ze względu na podwyższone promieniowanie.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama