Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Maleńka, zwycięska”

Wojny zmieniały Rosję. Wygrane wzmacniały absolutystyczny system, przegrane inspirowały reformy lub wywoływały rewolucje. Tak dzieje się od 200 lat i dlatego stawką w wojnie na Ukrainie jest także przyszłość Rosji.

W ostatnich dwóch stuleciach paliwem dla rosyjskiego imperializmu było przekonanie o dziejowej misji narodu rosyjskiego i mesjańskiej roli rosyjskiego prawosławia. Tymi argumentami usprawiedliwiano prowadzenie wojen w obronie przestrzeni, którą politycy i ideolodzy definiowali jako russkij mir. Miało to być nie tylko terytorium, ale odrębna cywilizacja, jednoczącą wschodnich Słowian. A więc nie tylko Rosjan, ale i Białorusinów oraz Ukraińców. Wojna na Ukrainie, chociaż toczona w odmiennych realiach aniżeli wojny, jakie Rosja prowadziła w poprzednich stuleciach, pokazuje żywotność tego typu myślenia w kręgu rosyjskich elit politycznych. Warto więc spróbować ocenić bieżące wydarzenia w kontekście doświadczeń z przeszłości.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego