Nowy numer 17/2024 Archiwum

Opowiedz mi bajkę

Słuchanie, a potem czytanie bajek jest bardzo ważnym etapem w życiu dziecka. Rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a czasem pomaga rozwiązać problemy.

Bajki są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są silnie związane z miejscem, z którego pochodzą, zwyczajami, wierzeniami i symboliką, a nawet z roślinnością, światem zwierząt czy narzędziami, jakimi na danym obszarze posługują się ludzie. Wszystko to powoduje, że czasami trudno zrozumieć nam przekaz opowieści np. z Indii czy Afryki. Funkcjonują też w powszechnej kulturze bajki znane dzięki książkom czy produkcjom nakręconym przez wielkie wytwórnie filmowe. Historie Czerwonego Kapturka, Śpiącej Królewny czy Kopciuszka znają dzieci niemal na całym świecie. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się bajki terapeutyczne. Czym są i jak je wykorzystać?

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek