Nowy numer 17/2024 Archiwum

Osaczony i bezbronny

Obraz wywiera duże wrażenie, choć na ciele Chrystusa nie znajdziemy śladów uderzeń i krwi. Artysta przedstawił jednak Zbawiciela omdlałego, bezbronnego, osaczonego przez oprawców, co wywołuje jeszcze większe emocje niż widok ran.

Na niewielkiej powierzchni tłoczy się aż piętnaście osób. Nie mamy jednak wrażenia chaosu, bo obraz ma niezwykle precyzyjną kompozycję. Jej oś stanowi oczywiście torturowany Jezus. Na pierwszym planie otaczają Go oprawcy, na drugim – ustawieni bardzo blisko – widzowie. W rzeczywistości jednak świadkowie kaźni nie mogliby podejść tak blisko. Ich obecność jest symboliczna. To reprezentanci nas wszystkich, którzy w modlitwie zbliżamy się do przeżywania tej chwili. Na twarzach widać niepokój, lęk, cierpienie, współczucie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy