Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pocałunki dla Maddy

Oparta na faktach opowieść o ojcu, który po nagłej śmierci żony musi zdecydować, czy samotnie wychowywać córkę, budzi wzruszenie.

Nie zmienia to faktu, że jest do bólu przewidywalny. Z drugiej strony jest wyjątkowy, bo to  jeden z nielicznych filmów, w którym czarnoskóry ojciec jest przedstawiony w pozytywnym świetle. Obsadzony w roli głównej Kevin Hart podkreślił, że Barack Obama, którego firma Higher Ground Productions realizuje projekty dla Netflixa, zainteresował się scenariuszem  „Ojcostwa” dlatego, że opowiada o „czarnym mężczyźnie będącym dobrym ojcem”.  

Bohater filmu, Matt Logelin, jest cenionym pracownikiem firmy techno, ma mnóstwo zajęć i mało kto wierzy, że poradzi sobie z opieką nad córką. On sam ma wątpliwości, ale podejmuje ryzyko. Czy będzie w stanie pogodzić wychowanie dziecka z karierą w korporacji?

Podstawą scenariusza była autobiograficzna książka Logelina „Dwa pocałunki dla Maddy: Opowieść o stracie i miłości”. W wersji filmowej bohater występuje pod własnym nazwiskiem, chociaż jego i rodzinę zagrali czarni aktorzy. Ta ciepła opowieść została zrealizowana dla Netflixa, a ten nie byłby sobą, gdyby nie znalazły się w niej nieodzowne elementy polityczno poprawnościowe. I tak np. katolickie zakonnice prowadzące szkołę, do której chodzi córka Matta, wymagają, by zgodnie z regulaminem nosiła ona mundurek, czyli bluzkę i spódniczkę. Dziewczynka jednak ubiera spodnie, a ojciec instruuje ją, że reguły należy łamać. Kiedy jednak zakonnicom udaje się przekonać Maddy, by włożyła spódniczkę, to o mało nie doprowadzają do tragedii, a ojciec oskarża zakonnice, że reprezentują konserwatywne poglądy. I na złość zakonnicom znowu przyprowadza córkę w spodniach, a sam zakłada spódniczkę. Widocznie producentom i realizatorom wydało się to zabawne. I postępowe.

Ojcostwo, reż. Kevin Hart, Anthony Carrigan, Alfre Woodard, Deborah Ayorinde, USA 2021, vod.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy