Nowy numer 49/2023 Archiwum

Morawiecki: Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę

Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje; nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne" - napisał premier Morawiecki na Twitterze.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zwołał na czwartek do Brukseli nadzwyczajny szczyt UE z udziałem szefów państw i rządów "27". "W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic. Zwołuję na czwartek specjalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, aby omówić najnowsze wydarzenia związane z Ukrainą i Rosją" - napisał w środę na Twitterze Michel.

W czwartek rano odbyło się posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, Komitet polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO. O godz. 8:30 odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej.

Artykuł 4. Traktatu północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama