Sztafeta św. Dominika

O wyzwaniach stojących przed zakonem, sposobach wychodzenia z kryzysu i szukaniu w przeszłości inspiracji na przyszłość mówi nowy prowincjał Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce o. Łukasz Wiśniewski OP.

Magdalena Dobrzyniak: Rozmawiamy tuż po zakończeniu kapituły prowincjalnej. Jakie wyzwania stawia ona przed Ojcem jako nowym prowincjałem?

O. Łukasz Wiśniewski OP: Prowincjał nie realizuje swoich prywatnych wizji, ale decyzje podjęte przez braci, i jest zobowiązany do wypełnienia poleceń, które nakłada na niego kapituła. Zobowiązania te dotyczą życia zakonnego, apostolstwa, misji, a także wewnętrznego zarządu i ekonomii. Pośród nich mocno podkreślony został postulat współdziałania braci na różnych polach. Widzę w tym wezwanie dla siebie do wydobywania potencjału, który jest w braciach. Bliska mi jest postawa św. Dominika i św. Jacka, którzy inspirowali i zapalali braci do podejmowania wspólnych dzieł. Była to ich realizacja modelu przełożeństwa przekazanego Piotrowi przez Pana Jezusa: „A Ty utwierdzaj braci”. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest coraz bliższa współpraca z osobami świeckimi na bardzo różnych polach, włączając w to oczywiście misję apostolską. Mam na myśli zwłaszcza świeckich braci i siostry z dominikańskich fraterni. Na samym końcu wspomnę o sprawie ogromnie ważnej, której poświęciliśmy bardzo wiele czasu, czyli ochronie małoletnich i osób w duszpasterstwie. Wiele o tym dyskutowaliśmy, podjęliśmy też decyzje dotyczące profilaktyki i prewencji w tym zakresie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

 • Nieograniczony dostęp do:
  • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
  • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
  • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
  • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
  • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
 • brak reklam na stronach;
 • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..