Pielęgniarka, która została zwolniona z pracy, ponieważ jest pro-life, wygrała w sądzie

Pielęgniarka pro-life z Illinois, która została zwolniona po tym, jak odmówiła kierowania matek na aborcję, wygrała w tym tygodniu sprawę w sądzie i otrzymała 374 000 dolarów odszkodowania i honorariów adwokackich.

Lokalny sąd w Illinois orzekł, że Sandra Mendoza Rojas nie powinna była zostać wyrzucona z Winnebago County Health Clinic za to, że jest pro-life.

Według raportu Sandra Rojas pracowała jako pielęgniarka pediatryczna przez 18 lat, zanim została zwolniona w 2015 roku. Powiedziała, że ​​odmówiła dostosowania się do nowego wymogu, aby pielęgniarki były szkolone w celu pomocy kobietom w uzyskaniu tabletek poronnych i kierowaniu kobiet do placówek aborcyjnych.

Kobieta jest pobożną katoliczką, która wierzy, że nienarodzone dzieci mają prawo do życia - czytamy na Life News.

„Pielęgniarstwo to coś więcej niż tylko praca, to szlachetne powołanie do ochrony życia i nie krzywdzenia” – powiedziała. „Coś jest strasznie nie tak, skoro zostajesz zmuszony do odejścia z pracy z powodu zaangażowania w ochronę życia”.

„Sąd doszedł do wniosku, że Departament Zdrowia mógł rozsądnie uwzględnić zastrzeżenia (Rojas) bez usuwania jej z pracy” – napisał sąd w swoim orzeczeniu.

Alliance Defending Freedom służył jako współdoradca w tej sprawie obok Noela Steretta z Dalton&Tomich oraz Whitmana Brisky'ego z Mauck&Baker.

Noel Sterett ma nadzieję, że ta sprawa wyśle ​​jasne ostrzeżenie dla pracodawców o znaczeniu szanowaniu czyichś przekonań.

„Sprawa pielęgniarki Rojas jest teraz przełomowa w świetle ustawy Illinois Health Care Right of Conscience Act [klauzula sumienia]” – stwierdził Sterett.

„Żaden Amerykanin nie powinien być zmuszany do kierowania na aborcję lub pomagania pacjentom w dostępie do aborcji (...) Decyzja sądu jest wygraną dla wszystkich pracowników służby zdrowia w całym stanie Illinois. Pracownicy służby zdrowia nie powinni być zobowiązani do naruszania sumienia, aby zachować pracę” - dodał Sterett.

Sprawa pielęgniarki Rojas jest jedną z wielu. Kolejna dotyczy Cathy DeCarlo, pielęgniarki operacyjnej z Nowego Jorku.

„Nigdy nie zapomnę tego dnia, kiedy z przerażeniem obserwowałem, jak lekarz rozczłonkował i usunął zakrwawione kończyny dziecka, a ja musiałam policzyć wszystkie kawałki” – powiedziała DeCarlo, szlochając na to wspomnienie. „Wciąż mam koszmary o tamtym dniu”.

« 1 »

MG/Life News