Nowy numer 21/2023 Archiwum

Prymas Polski apeluje o włączenie się w modlitwę za osoby skrzywdzone grzechem wykorzystania seksualnego

Prymas Polski abp Wojciech Polak zaprasza i apeluje o włączenie się w modlitwę za osoby skrzywdzone grzechem wykorzystania seksualnego. Specjalny dzień modlitwy i pokuty obchodzony jest w Kościele 4 marca. „Obejmujemy naszą modlitwą wszystkich, nikogo nie wykluczamy. Prosimy też za Kościół, by miał siłę i nie ustawał w walce z tym potwornym przestępstwem” - podkreśla metropolita gnieźnieński.

Zapowiadając szóste już obchody Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich abp Polak przypomina, że jest to duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, która ma wyrażać „nasze zrozumienie, duchowe towarzyszenie i wsparcie dla wszystkich zranionych grzechem wykorzystania seksualnego”.

„Dzień ten jest wyrazem solidarności z wszystkimi osobami skrzywdzonymi, niezależnie od tego, kto był sprawcą ich krzywdy. Inicjatywa zrodziła się w Kościele więc w pierwszym rzędzie myślimy o osobach skrzywdzonych przez duchownych, niemniej z naszej modlitwy nie wykluczamy nikogo. Wszystkich pragniemy otoczyć naszą modlitwą, prosząc dla nich o łaskę ukojenia i pokój serca. Chcemy też prosić w intencji Kościoła, by nie ustawał na drodze oczyszczenia i miał siłę w walce z tym potwornym przestępstwem, bo tylko w ten sposób może się odrodzić, uzdrowić i odzyskać zaufanie oraz wiarygodność” - mówi Prymas Polski.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla również, że do modlitwy i pokuty wezwani są wszyscy wierzący, grzech wykorzystania seksualnego dotyka bowiem i rani całą wspólnotę Kościoła.

„Cała wspólnota Kościoła, a więc każdy z nas jest wezwany, by towarzyszyć duchowo zarówno osobom skrzywdzonym, jak i modlić się jeden za drugiego, w myśl zasady solidarności, o której w jednej z ostatnich katechez mówił papież Franciszek przypominając, że Kościół zawsze był ludem grzeszników, którzy spotykają się z Bożym miłosierdziem. Trzeba więc - podkreśla za papieżem abp Polak - Kościół kochać i go strzec, pamiętając, że wszyscy jesteśmy Kościołem, a więc musimy kochać i strzec siebie nawzajem, jeden drugiego”.

Prymas zwraca także uwagę, że dzień modlitwy i pokuty ma być zachętą i mobilizacją do uwrażliwiania naszych sumień na krzywdę i zło dotykające drugiego człowieka, zrozumienia go i przyjęcia z całą jego historią. To także kolejna okazja, by przypomnieć, że pierwszą pomocą dla ofiar wykorzystania seksualnego jest ujawnienie tych bolesnych faktów i ukaranie sprawców zgodnie z prawem.

„To pierwszy krok do odzyskania przez ofiary poczucia sprawiedliwości” - podkreśla Prymas.

Zwraca również uwagę, że zło wykorzystania seksualnego dotyka nie tylko ciała, ale także serca i duszy człowieka, dlatego osoby skrzywdzone - być może nie wszystkie, ale część na pewno - oczekuje także duchowego towarzyszenia.
„Możemy tego doświadczyć choćby poprzez modlitwę we wspólnocie ze zranionymi, jaka odbywa się regularnie w Krakowie, Siedlcach i innych miejscach w Polsce. Jest to bardzo istotny element procesu uzdrawiania dla wielu osób” – przyznaje abp Polak dopowiadając, że wiele takich i podobnych inicjatyw podejmowanych jest przez duszpasterzy osób skrzywdzonych, którzy ustanowieni zostali we wszystkich polskich diecezjach. „Mam nadzieję, że dzień obchodzony 4 marca będzie dla nich zachętą do jeszcze odważniejszego działania”.

Przypominając o podejmowanych przez Kościół działaniach prewencyjnych ws. ochrony dzieci i młodzieży Prymas wskazuje także na znaczenie naszej osobistej postawy w przeciwstawianiu się złu i przełamywaniu obojętności na krzywdę drugiego człowieka. Podkreśla, że troska o osoby skrzywdzone powinna się wyrażać nie tylko w czynach, ale także w słowach, a zwłaszcza w wypowiadanych przez nas sądach i opiniach.

„Jako Kościół musimy po pierwsze działać prewencyjnie, zrobić wszystko, by już żadna osoba nie została wykorzystana. Musimy też niezmiennie i głośno przypominać, jak ciężki jest to grzech i jak poważne przestępstwo. Musimy – stosując prawo kanoniczne – konkretnie karać wszystkich sprawców i winowajców. Musimy pomagać w terapii psychologicznej wszystkim, którzy są gotowi ją podjąć. Musimy wreszcie towarzyszyć osobom skrzywdzonym naszym zrozumieniem, solidarnością i modlitwą, przepraszając ich i Pana Boga za tą potworną krzywdę” - podkreśla abp Polak.

W związku z dniem modlitwy i pokuty przygotowane zostały specjalne materiały duszpasterskie – homilie, rozważania Drogi Krzyżowej, rozważania do medytacji przy odmawianiu różańca czy w czasie koronki do Miłosierdzia Bożego. Jak co roku przekazywane są one do wszystkich diecezji w Polsce a poprzez diecezje trafiają do każdej parafii. Materiały – z tegorocznego i ubiegłorocznego dnia modlitwy i pokuty - dostępne są również na stronie wspolnotazezranionymi.pl

W celu jeszcze szerszego dotarcia z tą inicjatywą do wiernych, materiały duszpasterskie dołączone zostaną jako insert do tygodników katolickich: Tygodnika Powszechnego, Idziemy, Gościa Niedzielnego, Niedzieli i Przewodnika Katolickiego.

Ksiądz Prymas tego dnia będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej i sprawował Eucharystię w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast