ŚDM 2023: Gdzie prawdopodobnie odbędzie się spotkanie papieża z młodzieżą?

Organizatorzy ŚDM Lizbona 2023 zapowiedzieli, że spotkania papieża z młodzieżą odbędą się w stołecznym Parco Tejo - obejmującym ok. 90 hektarów parku, położonym w północnej części miasta, nad estuarium rzeki Tag. Informacji tych nie potwierdziła jeszcze Stolica Apostolska, która aprobuje ostatecznie miejsca, w których Ojciec Święty spotyka się z wiernymi podczas swych pielgrzymek.

O wyborze miejsca spotkania z papieżem organizatorzy ŚDM poinformowali przy okazji ogłoszenia nowego etapu pracy przygotowawczych do przyszłorocznego spotkania młodych. Odbyło się ono w minioną sobotę, 12 lutego, podczas spotkania z udziałem gospodarzy Światowych Dni Młodzieży, członków Komitetu Organizacyjnego i ok. 200 wolontariuszy pracujących przy organizacji wydarzenia. Wspólnie zapowiedzieli rozpoczęcie "roku wdrażania" planów organizacyjnych, który zaowocuje przyjęciem w Lizbonie Ojca Świętego i pielgrzymów z całego świata w sierpniu 2023 r.

Przy tej okazji agencja informacyjna Ecclesia portugalskiego episkopatu, związana z organizatorami ŚDM poinformowała, że miejscem spotkań papieża z młodzieżą podczas ŚDM będzie Parco Tejo, nowoczesny park, położony w północno wschodniej części Lizbony i utworzony na przełomie ubiegłego stulecia w miejscu niegdyś zniszczonym przez przemysł. "W sierpniu 2023 roku brzegi Tagu będą tętnić życiem, szczególnie w Parque Tejo, obok mostu Vasco da Gama, gdzie papież Franciszek spotka się z młodzieżą z całego świata. Do tego czasu przygotowywane są tereny, odzyskiwane grunty i tworzone struktury, które pozwolą przyjąć wielu młodych ludzi. I nie tylko to: przekształcany jest też rozległy obszar, gdzie stykają się ze sobą miasta Lizbona i Loures - tak, aby uczynić oba miasta bardziej zielonymi. A przede wszystkim, aby odcisnąć tam młodzieńczy ślad, który pozostanie!" - czytamy.

Choć informacja ta jest już dostępna w portugalskich mediach, nie została jeszcze potwierdzona przez Stolicę Apostolską, która zatwierdza program i miejsca spotkań papieża z wiernymi. Miejsca te muszą spełniać szereg wymogów, nie tylko związanych z bezpieczeństwem, ale też m.in. poszanowaniem przyrody.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dn. 1-6 sierpnia 2023 r. a poprzedzą je Dni w Diecezjach. Ich tematem są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Za koordynację udziału Polaków w tym spotkaniu odpowiada Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM.

« 1 »