Nowy numer 48/2023 Archiwum

Prezydent odprowadził do szkoły 11-latkę z zespołem Downa

Prezydent Macedonii Północnej odprowadził do szkoły 11-letnią dziewczynkę z zespołem Downa po tym, jak dowiedział się, że jest zastraszana przez rówieśników.

11-letnia Embla Ademi z miasta Gostivar w Macedonii Północnej doświadczała nękania w szkole z powodu zespołu Downa, na który cierpi. Prezydent Steve Pendarovski odwiedził dziewczynkę w jej rodzinnym domu, a po spotkaniu wziął ją za rękę i odprowadził do szkoły. 

"Pendarovski rozmawiał z rodzicami Embli o wyzwaniach, z którymi boryka się ona i jej rodzina na co dzień i omawiał możliwe rozwiązania ich problemów" - poinformowało jego biuro w komunikacie prasowym.
Prezydent zwrócił uwagę, że zachowanie osób zagrażającym prawom dziecka jest niedopuszczalne, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci z nieprawidłowościami w rozwoju.

Prezydent odprowadził do szkoły 11-latkę z zespołem Downa   W naszym społeczeństwie wszyscy jesteśmy równi - mówił prezydent po spotkaniu z Emblą YouTube/Претседател на Република Северна Македонија

„Powinny one nie tylko cieszyć się prawami, na jakie zasługują, ale także czuć się równe i mile widziane w ławkach i na dziedzińcu szkolnym. To nasz obowiązek jako państwa, ale także jako jednostek, a kluczowym elementem tej wspólnej misji jest empatia. To pomoże dzieciom takim jak Embla, ale pozwoli także nam wszystkim uczyć się od nich, jak szczerze się cieszyć, dzielić i być solidarnym” – stwierdził prezydent.

Na filmie udostępnionym przez biuro Pendarovskiego widać prezydenta siedzącego z rodziną Embli i wręczającego jej prezenty. Następnie prezydent odprowadził dziewczynkę do szkoły i machał do niej, gdy wchodziła do budynku.

Посета на семејството и училиштето на Ембла Адеми од Гостивар
Претседател на Република Северна Македонија

„W naszym społeczeństwie wszyscy jesteśmy równi. Przyjechałem tutaj, aby okazać moje wsparcie, ale i uświadomić moim rodakom, że integracja powinna być podstawową zasadą” – zacytowano w komunikacie prasowym Pendarovskiego.

Prezydent powiedział, że „zachęcał i wspierał” rodziców Embli w walce o ochronę praw dzieci takich jak ich córka. „Uprzedzenia w tym kontekście są główną przeszkodą w budowaniu równego i sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich” - powiedział Pendarovski.

Podkreślił również, że istnieje „prawny i moralny obowiązek zapewnienia edukacji włączającej, w której główny nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności i zdolności u dzieci z różnymi trudnościami rozwojowymi” i podkreślił potrzebę podniesienia świadomości społecznej w tym zakresie.

Macedonia Północna, niegdyś część Jugosławii, jest małym śródlądowym krajem w południowo-wschodniej Europie z populacją około 2 milionów obywateli.

Zobacz też: 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy