Nowy numer 21/2023 Archiwum

Kolumbia: Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

Rząd Kolumbii wydał dekret, na mocy którego firmy specjalizujące się w poszukiwaniu wraków okrętów zatopionych u wybrzeży kraju muszą zwrócić ich ładunek władzom w Bogocie - poinformowała wiceprezydent Kolumbii Marta Ramirez. Przepisy mają służyć "ochronie dziedzictwa archeologicznego narodu kolumbijskiego i jego stref wpływów".

Ramirez przypomniała, że władze Kolumbii nie porozumiały się dotąd z rządem Hiszpanii w sprawie hiszpańskiego galeonu San Jose, zatopionego w 1708 r. u brzegów Kolumbii. Od odkrycia wraku w 2015 r. oba kraje zgłaszają roszczenia do dóbr z tego okrętu.

Według danych zapisanych w hiszpańskich kronikach na galeonie w chwili katastrofy znajdowało się m.in. 11 mln złotych monet, srebra i klejnoty. Ich łączna wartość przekracza kilka miliardów dolarów.

Prawa do ładunków przewożonych przez hiszpańskie okręty, których wraki zalegają u wybrzeży Ameryki Południowej i Północnej oraz przy karaibskich wyspach, zgłasza Hiszpania, w przeszłości kolonizująca te rejony świata. W ostatnich latach podległe jej instytucje oraz ośrodki naukowe prowadziły badania nad określeniem dokładnej liczby hiszpańskich okrętów spoczywających na dnie mórz i oceanów.

W 2019 r. ministerstwo kultury Hiszpanii ogłosiło, że posiada precyzyjny spis okrętów, które utonęły u amerykańskich brzegów na Atlantyku w latach 1492-1898. Na liście tej znajduje się łącznie 681 jednostek; lokalizacja znana jest w przypadku zaledwie 23 proc. z nich.

Najwięcej zatopionych hiszpańskich okrętów znajduje się u brzegów USA, Kuby, Panamy, Republiki Dominikany oraz Haiti.

Swoje szacunki dotyczące zatopionych okrętów prowadzi również Portugalia, jeden z największych rywali Hiszpanów w morskich podbojach. Jak ocenia wydział archeologii Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, tylko u zachodnich brzegów Półwyspu Iberyjskiego znajduje się około 10 tys. wraków jednostek pływających.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast