Nowy numer 21/2022 Archiwum

W środę konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami rządu ws. Polskiego Ładu

W środę odbędą się konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie; chcemy pomóc rządowi, zarówno merytorycznie, jak i komunikacyjnie - mówił PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Spotkanie w sprawie Polskiego Ładu Szrot zapowiedział w niedzielę w TVN24. "W najbliższym czasie spotkamy się z przedstawicielami rządu, przedstawimy na nim uwagi i zastrzeżenia, dotyczące między innymi sytuacji emerytów pracujących i opodatkowania świadczeń socjalnych" - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak dodał, liczy na to, że uwagi Pałacu Prezydenckiego zostaną przyjęte ze zrozumieniem i wprowadzone.

Szrot poinformował PAP, że spotkanie ws. Polskiego Ładu odbędzie się w środę. Oprócz niego, weźmie w nim udział szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, a z ramienia rządu ministrowie odpowiedzialni za Polski Ład.

"Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie. Sam program budzi pewne pytania społeczne, chcielibyśmy włączyć się w wyjaśnianie tych pytań i też pomóc rządowi, nie ukrywam. Trzeba pomóc i merytorycznie, i komunikacyjnie" - powiedział Szrot.

Przypomniał, że prezydent uczestniczył w pracach nad Polskim Ładem i na etapie przygotowywania ustaw przedstawiał swoje uwagi, a część z nich została uwzględniona. Minister podkreślił, że Andrzej Duda zgadza się z ideą Polskiego Ładu. "Pan prezydent podpisywał ustawy z Polskiego Ładu, jeśli będą korekty, nowelizacje, to też będzie je podpisywał" - zapowiedział.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama