Nowy numer 17/2024 Archiwum

Unio, wróć?

Brexit po roku odbija się Brytyjczykom czkawką. Powodem nie jest jednak tylko sam fakt wystąpienia z UE, ale również brak dostosowania przepisów do nowych warunków. Czy w dłuższej perspektywie Zjednoczone Królestwo ma szansę odrobić straty?

Blisko połowa tych, którzy w 2016 r. głosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej, jest mocno rozczarowana odczuwalnymi już skutkami brexitu. Taki wniosek płynie z różnych niezależnych od siebie sondaży, w tym przeprowadzonego na zlecenie tygodnika „The Observer” niedzielnego wydania dziennika „The Guardian” (tu ponad 40 proc. głosujących za wyjściem z UE krytycznie ocenia skutki brexitu). Nie ma wątpliwości, że gdyby możliwe było ponowne referendum, tym razem zdecydowana większość głosujących opowiedziałaby się za ponownym wstąpieniem do UE. Takie są uroki demokracji opartej na sterowanych emocjach, a nie rzeczowej debacie na argumenty. Bo tak jak po referendum zwolennicy brexitu świętowali „uwolnienie spod władzy Brukseli”, tak w tym momencie mogą triumfować zwolennicy pozostania w UE, powtarzając z wyrzutem: „A nie mówiliśmy, że to się tak skończy?”.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny