Nowy numer 2/2022 Archiwum

Kamień na kamieniu

„Tych miasteczek nie ma już, pokrył niepamięci kurz te uliczki, lisie czapy, kupców rój...”. Pozostały tonące w zieleni kirkuty i ohele cadyków. Paradoksalnie to miejsca pełne życia.

Każdego dnia człowiek powinien wychodzić z Egiptu – pamiętam o tej dewizie, gdy ruszam z Rymanowa, podkarpackiego miasteczka zdrojowego, w którym nauczali Menachem Mendel i Cwi Hirsz. Jadę śladem grobów cadyków: wielkich nauczycieli chasydyzmu. Te ohele, czyli murowane kapliczki, nie są rzeczywistością śmierci. W jorcajt, rocznicę odejścia cadyków do nieba, tętnią życiem. Wystarczy ruszyć do Lelowa czy Leżajska, by ujrzeć tłum mężczyzn kołyszących się nad nagrobkami i nucących pod nosem modlitwy. Z pokolenia na pokolenie przekazują opowieść o cudach, które dokonały się nad grobami „sprawiedliwych”. Kult cadyków jest żywy. Chasydzi ze Stanów Zjednoczonych i Izraela zgromadzeni wokół ohelu w Lelowie opowiadali o Dawidzie Bidermanie, jak gdyby zmarł wczoraj, a nie w 1814 roku…

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
Nowy numer 2/2022 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także