Nowy numer 13/2024 Archiwum

Za dwie marki

Odkryte niedawno wyroki niemieckich sądów na członków grupy ks. Jana Machy pozwalają odtworzyć szczegóły funkcjonowania Opieki Społecznej oraz pokazać ludzi, którzy ryzykowali wolnością, aby pomagać znajdującym się w potrzebie rodakom. Spotykały ich za to surowe kary: więzienie lub obóz koncentracyjny.

Stefan Gürtler był bratem kleryka Joachima, najbliższego współpracownika ks. Jana Machy. W 1940 roku przeżył śmierć ojca, powstańca śląskiego Szymona Gürtlera, który zmarł w KL Mauthausen-Gusen. Stefan razem z bratem został aresztowany 7 września 1941 roku, a więc dwa dni po zatrzymaniu ks. Machy. Miał wtedy 21 lat. Niemiecka prokuratura oskarżyła go o to, że za namową brata od lutego 1941 roku wpłacał po 2 marki miesięcznie na pomoc Polakom, „których członkowie rodzin przebywali w obozach koncentracyjnych lub nie wrócili z wojny”. Okolicznością obciążającą był fakt, że w trakcie aresztowania znaleziono u niego 13 kart pokwitowań, wystawianych za wpłaty na Opiekę Społeczną.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego