Nowy numer 20/2022 Archiwum

Watykański Sekretariat Stanu odpowiedział Komisji ds. Pedofilii ws. przekazywania dokumentów

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z prośbą o przekazanie danych dot. postępowań w sprawach przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez polskich duchownych.

W odpowiedzi poinformowano Państwową Komisję o formalnej, obowiązującej drodze związanej ze współpracą międzynarodową, na której taka prośba winna zostać skierowana, gdyż Stolica Apostolska jest odrębnym podmiotem prawa międzynarodowego.

– Pod koniec czerwca wystąpiliśmy do Watykanu z prośbą o przedstawienie nam pewnych informacji. Poprosiliśmy o przesłanie danych, dotyczących liczby spraw prowadzonych przez Kongregację Nauki Wiary w latach 2002-2020, w stosunku do polskich duchownych w związku z przestępstwem wykorzystania seksualnego osób, które nie ukończyły 15 roku życia – informuje w rozmowie z KAI Błażej Kmieciak, przewodniczący Komisji Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Prosiliśmy tutaj o dokładne dane, chcąc znać skalę zjawiska, jaką dostrzega Stolica Apostolska. Wystąpiliśmy do Kongregacji, jako do jednocześnie najwyższego trybunału Stolicy Apostolskiej zajmującego się podobną tematyką – dodaje, informując, że „Kongregacja Nauki Wiary wskazała jednak, że odpowiednim adresatem takiej prośby jest Sekretariat Stanu”.

– Wszystkie nasze wystąpienia kierowaliśmy również do wiadomości Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Niestety nasze działania spotkały się z zaskakującą dla nas reakcją. Poprzez naszą ambasadę w Watykanie powiadomiono nas o konieczności prowadzenia tego rodzaju korespondencji za pośrednictwem przedstawicielstw danego państwa przy Stolicy Apostolskiej. Wyjaśniono, że mówimy tutaj o międzynarodowej pomocy prawnej. Dokonaliśmy stosownego rozeznania w tej kwestii i kolejny raz występujemy do Watykanu, nieustannie prosząc o te dane, rozumiejąc normy związane ze współpracą międzynarodową – informuje Kmieciak.

– Mamy nadzieję, że tym razem informacje te zostaną do nas przekazane. Państwowa Komisja ma za zadanie monitorowanie sposobu reagowania nie tylko instytucji państwowych, ale również i organizacji, w tym związków wyznaniowych, w zakresie wyjaśniania spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci. Dane zebrane przez Kongregację Nauki Wiary i w ogóle Watykan są dla naszych analiz badawczych bardzo ważne, pozwalają na globalne spojrzenie na zjawisko przestępstw seksualnych, których wobec dzieci dopuścili się niektórzy duchowni – wyjaśnia dalej Błażej Kmieciak.

***
Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października 2020 r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18, zgłoszenia przyjmuje od 24 listopada 2020 r. Uprawnienia Państwowej Komisji są opisane w ustawie o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 z 30 sierpnia 2019 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze