Nowy numer 3/2022 Archiwum

Kongres PSL ponownie wybrał na prezesa partii Władysława Kosiniaka-Kamysza

W sobotę kongres PSL ponownie wybrał na prezesa partii Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dziękuję za każdy oddany głos i zaufanie; to jest dla mnie wyraz wielkiego zaufania moich koleżanek i kolegów, mojego ukochanego Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział Kosiniak-Kamysz po wyborze.

Kongres obraduje w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Center przy ul. Skalnicowej 21 w Warszawie.

Kosiniak-Kamysz już w maju informując o kongresie zapowiedział swój ponowny start na szefa ugrupowania. Stefan Krajewski o tym, że będzie kontrkandydatem Kosiniaka-Kamysza w walce o fotel prezesa Stronnictwa poinformował w czwartek. "Podjąłem się tego zadania i będę kontrkandydatem prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza na stanowisko szefa PSL" - powiedział PAP poseł. "Pozytywnie oceniam prezesurę Kosiniaka-Kamysza, w wielu kwestiach się zgadzamy, ale jest kilka obszarów, w których mamy inne spojrzenie - dodał. Zgodnie ze statutem PSL, prezesa partii wybiera się na kongresie bezwzględną większością głosów spośród co najmniej dwóch kandydatów.

Kongres wybierze też Radę Naczelną i jej przewodniczącego, którym obecnie jest europoseł Jarosław Kalinowski. Według informacji PAP o stanowisko szefa Rady Naczelnej ubiegać się będzie wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak oraz były prezes PSL Waldemar Pawlak. Sam Kalinowski zapowiedział, że nie będzie ponownie ubiegał się o to stanowisko. "17 lat pełniłem tę funkcję i nie będę się już o nią ubiegał" - oświadczył w rozmowie z PAP.

Pawlak powiedział PAP, że chciałby kontynuować i rozwijać "dzieło, które prowadził Kalinowski". "W taki sposób, by wokół PSL tworzyć szerszą formułę współpracy"- podkreślił. Mówiąc o swojej wizji kierowania Radą, były prezes PSL za bardzo ważne uznał, "by zachować dobrą równowagę reprezentacji różnych środowisk, różnych społeczności, które są w PSL, wokół PSL i utrzymać ten kierunek, który prowadził Jarosław Kalinowski". "A nawet poszerzyć taką otwartość PSL na współpracę z różnymi środowiskami" - dodał Pawlak.

Według niego, bardzo ważne jest, "żeby budować mocną trzecią siłę". "Żeby w Polsce można było wybierać aktywnie, wybierać większe dobro, a nie być skazanym tylko na dwa spolaryzowane i walczące ze sobą środowiska, które w końcu doprowadzą do tego, że musimy wybierać mniejsze zło" - podkreślił.

Obecny wiceszef Rady Naczelnej PSL, poseł Marek Sawicki zapowiedział w rozmowie z PAP, że w wyborach na szefa Rady Naczelnej odda głos na wicemarszałka Zgorzelskiego. "Rekomendowałem na posiedzeniu zarządu wojewódzkiego Piotra Zgorzelskiego. I jeśli na kongresie będę mógł zabierać głos w tej sprawie, to także będę rekomendował obecnego wicemarszałka Sejmu" - oświadczył Sawicki

Planowany na jesień 2020 r. kongres PSL został przełożony ze względu na epidemię, która uniemożliwiła przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo-wyborczej w organizacjach powiatowych i wojewódzkich.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Najnowsze