Nowy numer 2/2022 Archiwum

Maląg: siła i piękno górniczej tradycji budzi powszechne uznanie, tak jak etos pracy górnika

W sobotę przypada Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika.

Siła i piękno górniczej tradycji budzi powszechne uznanie w polskiej kulturze, tak jak etos pracy i życia górnika - napisała minister rodziny Marlena Maląg w życzeniach z okazji Barbórki. Podkreśliła, że sektor wydobywczy pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej.

Z tej okazji minister rodziny złożyła życzenia pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego, służb wspierających górników, kadrze kierowniczej kopalń, spółek i kompanii wydobywczych, a także pracownikom urzędów górniczych, jednostek ratownictwa górniczego, studentom akademii górniczych i wszystkim, związanym ze światem paliw kopalnych i innych zasobów naturalnych wydobywanych spod ziemi.

"W dniu Świętej Barbary, opiekunki górników i patronki trudnej pracy, zwracam się do Państwa najbardziej tradycyjnymi i prostymi życzeniami: +Szczęść Boże+! Dziś słowa te brzmią szczególnie dumnie i wyjątkowo" - napisała Maląg.

Zwróciła uwagę, że święto ma wiele wymiarów. "Duchowy wymiar jest podziękowaniem patronce górników, św. Barbarze, za opiekę. Tożsamościowy - daje górnikom nie tylko poczucie wspólnoty, ale także godności. Kulturowy - pielęgnuje tradycję i łączy pokolenia. Solidarnościowy - pozwala reszcie społeczeństwa podziękować za górniczy trud" - wskazała minister rodziny.

Podkreśliła, że sektor wydobywczy pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej, a związane z nim górnictwo surowców energetycznych ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawnego rozwoju naszego kraju.

Jak zaznaczyła, "powszechne uznanie budzi siła i piękno górniczej tradycji w polskiej kulturze, a także etos pracy i życia górnika".

"Życzę Państwu dużo zdrowia, pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym oraz spełnienia wszystkich planów i zamierzeń. Niech wykonywaniu codziennych obowiązków towarzyszy zawsze poczucie bezpieczeństwa" - napisała szefowa MRiPS.

"Górniczy Stan jest powszechnie szanowany, niech więc Wasza praca nadal przyczynia się do pomyślności Waszych Rodzin i wspólnot lokalnych, a osiągnięcia i dorobek budzą uznanie społeczeństwa, które na co dzień korzysta z owoców górniczej pracy" - dodała Maląg.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy