Nowy numer 47/2021 Archiwum

W czwartek odbędzie się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży

W czwartek odbędzie się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Młodzieży; głównym tematem spotkania będą staże dla osób młodych wchodzących na rynek pracy - poinformował PAP prezydencki doradca kierujący Radą Łukasz Rzepecki.

Posiedzenie odbędzie się w czwartek w południe w Belwederze.

Rzepecki przekazał PAP, że tematem posiedzenia Rady będą staże dla młodych wchodzących na rynek pracy. Jak zauważył, praktyki zawodowe mają w zamyśle pomagać młodym ludziom w przejściu z etapu edukacji do etapu stałego zatrudnienia, poprzez zapewnienie im praktycznego szkolenia w przyszłym miejscu pracy. "Choć sama instytucja praktyk i staży, jako możliwości zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, wydaje się być słuszna, to młodzi ludzie wskazują w tym obszarze na dwa podstawowe problemy" - dodał.

Według niego, pierwszym z nich jest "niska jakość dostępnych na rynku pracy praktyk, a drugim, znacznie poważniejszym - oferowanie praktyk z mechanizmami odwróconej płatności". Jak tłumaczył, chodzi o "skrajnie negatywne zjawisko polegające na tym, że młodzi płacą za możliwość nauki i praktykowania zawodu, czyli de facto płacą za możliwość pracy w określonym miejscu".

Rzepecki przekazał, że na czwartkowym posiedzeniu Rady prezentację dotyczącą staży dla młodych przedstawi zasiadający w gremium ekspert. ds. partycypacji społecznej Piotr Drzewiecki z Instytutu Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego.

Według prezydenckiego doradcy, w czasie obrad Rady zostanie poruszony również temat szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

Rada ds. Młodzieży - powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku tego roku - to jedno z gremiów funkcjonujących w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Wcześniej Andrzej Duda powołał m.in. Radę ds. Ochrony Zdrowia, Radę ds. Społecznych oraz Radę ds. Wsi i Rolnictwa.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama