Nowy numer 21/2022 Archiwum

Zmarł Jean-Pierre Schumacher - ostatni trapista z Tibhirine

Ostatni zakonnik, ocalały z masakry algierskiego klasztoru trapistów w Tibhirine w 1996 roku, zmarł 21 listopada w klasztorze Notre-Dame de l’Atlas w Midelt na północy Maroka. Miał 97 lat.

Jean-Pierre Schumacher zmarł w niedzielny poranek w klasztorze Matki Bożej z Góry Atlas w Midelt. Był człowiekiem prostym i braterskim, który wiedział, że jego misją jest dawanie świadectwa temu, czym żył w Tibhirine – powiedział AFP o. Daniel Nourissat, wikariusz katedry Saint-Pierre w Rabacie. Był ostatnim żyjącym mnichem ze wspólnoty w Tibhirine,  inny ocalały z tragedii, ojciec Amédée Noto, zmarł w 2008 roku.

W marcu 1996, w czasie wojny domowej, uprowadzono siedmiu francuskich trapistów klasztoru Notre-Dame de l'Atlas na północy Algerii. Zakonnicy w wieku 50-80 lat zostali zamordowani 21 maja 1996 r. Do ich zabójstwa przyznała się fundamentalistyczna Zbrojna Grupa Islamska (GIA), która chciała wymusić na rządzie francuskim uwolnienie swoich członków więzionych we Francji. Ponieważ francuski rząd nie spełnił żądań terrorystów, wszyscy zostali zamordowani. Pod koniec maja znaleziono ich odcięte głowy, ciał dotychczas nie odnaleziono.

Zobacz też: Ocalony mnich

W chwili, gdy doszło do porwania, brat Schumacher miał dyżur w części klasztornej dla gości i nie było go z braćmi. Do dziś nie wyjaśniono, czy siedmiu trapistów rzeczywiście zabili ich porywacze, czy też algierscy wojskowi i tajne służby. Tym wydarzeniom poświęcił swój film „Ludzie Boga”(2010) francuski reżyser Xavier Beauvois. Dzięki temu wielokrotnie nagradzanemu filmowi o dramacie zakonników mogła się dowiedzieć szeroka opinia publiczna na świecie.

Cztery lata po tragedii Jean-Pierre Schumacher przeniósł się do Maroka, gdzie został przeorem małej wspólnoty trapistów w marokańskim Atlasie. „Często powtarzał, że jego ocalenie było dla niego wezwaniem do złożenia świadectwa, danym mu przez Boga. Robił to całe życie - mówi Nourissat.

Urodzony w 1924 roku we Francji Schumacher w 1942 został wysłany przez niemieckich okupantów na front do Rosji, ale nie wyjechał, ponieważ zachorował na gruźlicę. W 1957 wstąpił do opactwa trapistów w Timadeuc w Bretanii, a w 1964 wyjechał do klasztoru Notre-Dame de l'Atlas in Tibhirine w północnej Algierii.

W kwietniu 2019 r., z okazji wizyty w Maroku, papież Franciszek ucałował dłoń trapisty w czasie spotkania w katedrze Saint-Pierre w Rabacie. Pogrzeb o. Jean-Pierre Schumachera odbędzie się we wtorek. 

"Notre désir c'est qu'ils se réconcilient" : rencontre avec le dernier moine de Tibéhirine
FRANCE 24
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama