Nowy numer 48/2023 Archiwum

Dlaczego święty?

Dlaczego jeden pobożny zakonnik zostaje kanonizowany, a inny nie? Dlaczego wyniesiony na ołtarze został np. św. Rafał Kalinowski, którego dziś wspominamy? Odpowiada teolog duchowości o. prof. Marian Zawada, karmelita bosy.

- Kościół kanonizuje ludzi za cnoty heroiczne. Jeśli je stwierdzi, mówi o świętości - tłumaczy ekspert.

Jak to było w przypadku św. Rafała Kalinowskiego?

Heroizm wiary

- Pod wpływem skrajnych doświadczeń (takich jak Auschwitz) wielu traci wiarę. Tymczasem Józef Kalinowski podczas zesłania na Syberię odnalazł wiarę. Wcześniej miał z nią problemy - mówi o. prof. Zawada. "Przetrwaliśmy dzięki modlitwie" - pisał Kalinowski.

Heroizm miłości

- On dwa razy oddał swoje życie z miłości - zauważył teolog. Najpierw była to miłość do ojczyzny. To ona zaprowadziła go do sądu, który wydała na niego wyrok śmierci, zamieniony potem na 10 lat katorgi.

- Drugi raz umarł dla świata, wstępując do zakonu - dodaje o. prof. Zawada. I tak oficer, inżynier, powstaniec i katorżnik Józef Kalinowski został o. Rafałem. - Został męczennikiem konfesjonału. Heroicznie szafował miłosierdziem - mówi jego współbrat z Karmelu.

Heroizm nadziei

- Potrafił przygotować Polaków na przyjęcie i zagospodarowanie niepodległości [która miała nadejść dopiero 11 lat po jego śmierci - przyp. JD]. To był gigantyczny projekt jego pokolenia. Mówił: "Nie krwi, ale potu potrzebuje Ojczyzna" - przypomina o. prof. Zawada.

Dodaje, że jako Kalinowski jako inżynier brał m.in. udział w budowie drogi z Kurska do Odessy. - Później zajął się "inżynieria duchową". Miał wolę jednania ludzi podzielonych niechęcią czy nienawiścią. Marzył o założeniu karmelitów bosych obrządku wschodniego. Budował drogi między Bogiem a ludźmi - podsumowuje karmelita.

Więcej o św. Rafale Kalinowskim znajdziesz w poniższym tekście Szymona Babuchowskiego:

« 1 »

Zobacz także

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL