Nowy numer 48/2021 Archiwum

Antywirus #43. Czy Bóg odrzucił swój lud? Żadną miarą!

Św. Paweł przestrzega nas przed wynoszeniem się nad naturalne gałęzie. „Nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie” – przypomina „wszczepionej w pień dziczce”.

W najnowszym odcinku vloga „Antywirus” Marcin Jakimowicz mówi o przymierzu, które nie zostało nigdy anulowane. – Mój znajomy stanowczo twierdzi, że odkąd założony przez Chrystusa Kościół stał się Nowym Izraelem, sam naród żydowski utracił swą wyjątkową rolę w planie zbawienia. Co ciekawe, mój znajomy jest wielkim orędownikiem wierności małżeńskiej. Nie chce słyszeć o rozwodach, a nawet stwierdzeniu nieważności zawarcia sakramentu. Jak zmienny byłby Bóg, który wybrałby jakiś naród (zapowiadając wyraźnie, że zawiera przymierze wieczyste) jedynie do czasu, gdy nie znajdzie kogoś lepszego... „Wybieram rodzinę Jakimowiczów, dopóki nie znajdę innej opcji?” Nie. On nie zmienia obiektu swego zainteresowania. I nie łamie raz danego słowa – mówi dziennikarz „Gościa”.

Przypomina też w nagraniu, że zwrot: „Żydzi, którzy niegdyś byli narodem wybranym” został zmieniony przed dekadą. Episkopat Polski na 348. zebraniu plenarnym w Łomży przyjął nowe tłumaczenie wielkopiątkowej modlitwy. Zamiast pojęcia „naród niegdyś wybrany” pojawia się „naród pierwszego wybrania” (populus prioris aquisitionis), zgodnie z formułą obowiązującą w całym Kościele.

Antywirus #43. Czy Bóg odrzucił swój lud? Żadną miarą!
Gość Niedzielny

 

Wszystkie odcinki ANTYWIRUSA znajdziecie na https://www.gosc.pl/Antywirus.

Oglądaj i subskrybuj nasz kanał YouTube

TUTAJ: Przeczytasz artykuły Marcina Jakimowicza

SŁUCHAJ podcastu "Antywirus" w Spotify

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama