Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dobra kasza nasza

Rodzimych gatunków kasz mamy kilka. Można je wykorzystywać w kuchni codziennie – dla zdrowia i urozmaicenia domowego menu.

Najbardziej popularnym dodatkiem do dań obiadowych są ziemniaki. Warto je zamienić na pożywniejszą dla naszego układu pokarmowego kaszę. Bogactwo smaków, wartości odżywcze i możliwości jej wykorzystania są wszechstronne. Dotyczy to zarówno dań wytrawnych, jak i przyrządzanych na słodko. Kasze mogą być składnikami farszów, sałatek czy dodatkami do zup i dań głównych. Powstają po mechanicznym oczyszczeniu ziarna z twardej łuski, która je otacza. Ziarna pozbawiane są elementów takich jak okrywa owocowo-nasienna, plewka kwiatowa czy zarodek. Tak oczyszczone podczas produkcji mogą być rozdrabniane, łamane, kruszone, spłaszczane czy polerowane.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek