GN 19/2022 Archiwum

Władze La Palmy wyznaczyły miejsca pod budowę domów dla ewakuowanych

Władze La Palmy przekazały w niedzielę tereny, na których powstaną domy dla poszkodowanych przez wybuch wulkanu Cumbre Vieja. Zamieszka w nich około 7 tys. osób, które zostały ewakuowane wskutek trwającego od 19 września kataklizmu.

Według lokalnych władz w pierwszej kolejności domy z prefabrykatów otrzyma 2 tys. osób, których budynki zostały całkowicie zniszczone przez lawę.

We czwartek na La Palmę dotarło 30 pierwszych domów z drewnianych prefabrykatów. W kolejnych miesiącach ma tam trafić około 200 tego typu budowli.

Ze statystyk rządu Wysp Kanaryjskich wynika, że erupcja wulkanu Cumbre Vieja i silna emisja lawy doprowadziła do niedzieli do częściowego zniszczenia lub całkowitej dewastacji prawie 2,6 tys. budynków na La Palmie.

Tymczasem po dwóch dobach od zmniejszenia aktywności wulkanu, w rejonie Cumbre Vieja nasiliła się emisja lawy oraz zwiększyła liczba wstrząsów sejsmicznych. W niedzielę odnotowano na La Palmie dwa trzęsienia ziemi przekraczające magnitudę 4,5.

W niedzielnym komunikacie wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) poinformowali, że pomimo ostatnich sygnałów świadczących o możliwości rychłego zakończenia erupcji jej dokładne przewidzenie jest obecnie niemożliwe. Wskazali też na wciąż wysoką emisję dwutlenku siarki przez wulkan.

Z powodu szkodliwych dla zdrowia dymów unoszących się w rejonie Cumbre Vieja odwołano poniedziałkowe zajęcia lekcyjne w szkołach w południowo-zachodniej części wyspy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze