Nowy numer 48/2021 Archiwum

Dramatyczna sytuacja na Lubelszczyźnie: rekordowa liczba zakażeń i zgonów

W ciągu najbliższych dni, kiedy spodziewamy się dalszych wzrostów hospitalizacji wynikających z większej liczby zakażeń, statystyki mogą być smutne - przekazał PAP w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka. W czwartek na Lubelszczyźnie odnotowano rekordową liczbę zakażeń od początku pandemii.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał PAP w czwartek, że dzisiejszy wskaźnik zakażeń w województwie lubelskim - który wyniósł 2110 zachorowań - jest największą liczbą od początku pandemii. W trzeciej fali rekord zakażeń wyniósł 1314.

"Warto zwrócić uwagę, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to wzrost zakażeń o 42 proc. W skali kraju ten wzrost tydzień do tygodnia wynosi 86 proc. Jedną z przyczyn tego wzrostu może być większa mobilność w okresie Dnia Wszystkich Świętych. Mam nadzieję, że ten wzrost jest chwilowy" - zaznaczył wojewoda lubelski.

Dodał, że liczba zgonów w regionie lubelskim od kilku dni jest stosunkowo wysoka. W czwartek resort zdrowia poinformował o 60 zgonach z powodu COVID-19 na Lubelszczyźnie. "Dzisiejsza liczba to jest pewien efekt kumulacji informacji od koronerów z ostatniego weekendu, niemniej jednak wczorajsze 36 zgonów i dzisiejszych 60 - w tym, w obu sytuacjach 8 zgonów bez chorób współistniejących - świadczy o tym, że ta wersja wirusa jest nie tylko bardziej zaraźliwa, ale jest też bardziej zjadliwa" - zwrócił uwagę Lech Sprawka.

Zdaniem wojewody, większa liczba zgonów może się utrzymywać na wysokim poziomie ze względu na to, że wzrasta liczba hospitalizacji. "Dzisiaj mieliśmy 1525 osób hospitalizowanych, w tym 113 na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu najbliższej dni, kiedy spodziewamy się dalszych wzrostów hospitalizacji wynikających z większej liczby zakażeń, statystyki mogą być smutne" - zaznaczył Lech Sprawka.

Jak przekazał, lekarze informują, że w przypadku mutacji delta przebiegi choroby COVID-19 są znacznie ostrzejsze. "Stąd tym głośniejszy apel o przestrzeganie zasad epidemicznych oraz szczepienie się przeciw COVID-19, a przez to zabezpieczenie siebie, najbliższych i najbliższego otoczenia przed zachorowaniem" - dodał wojewoda.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 2110 nowych zakażeniach i 60 zgonach z powodu COVID-19 w województwie lubelskim. Prawie 35 tys. osób objętych jest kwarantanną.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze