Nowy numer 21/2023 Archiwum

Film „Nędzarz i Madame” o losach Adama Chmielowskiego w kinach od 12 listopada

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Witold Ludwig. Odtwórcą głównej roli jest Piotr Zajączkowski. Występują też m.in. Magdalena Michalik, Krzysztof Wakuliński, Radosław Pazura czy Lech Dybik.

Film „Nędzarz i madame” ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego,  artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych.

Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów,  a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i  oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości,  że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

Film „Nędzarz i Madame” wchodzi do kin 12 listopada. Tego dnia przypada 32. rocznica kanonizacji św. Brata Alberta, którego życie i działalność jest tematem filmu.

ZOBACZ: Utwór z filmu „Nędzarz i madame” w wykonaniu Andrzeja Lamperta:

Andrzej Lampert – Wciąż pytasz czemu / utwór z filmu „Nędzarz i madame”
Nędzarz i madame

Produkcja: Fundacja Lux Veritatis Polska 2021
Gatunek: dramat biograficzny, kostiumowy, kino autorskie
Reżyseria: Witold Ludwig („Zerwany kłos”)
Obsada: PIOTR ZAJĄCZKOWSKI/Adam Chmielowski, MAGDALENA MICHALIK/Helena Modrzejewska, KRZYSZTOF WAKULIŃSKI/Brat Albert, TOMASZ BŁASIAK/Józef Chełmoński, LECH DYBLIK / Grabarz Stepan, RADOSŁAW PAZURA/Władysław Florkiewicz, Lekarz wojskowy, PAWEŁ TCHÓRZELSKI/rtm. Leon Jabłoński
Dystrybucja: TVP Dystrybucja kinowa
Premiera kinowa: 12 listopada

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast