Nowy numer 47/2023 Archiwum

Leon XIII - zobacz papieża na filmie z 1896 roku!

Od kilku dni furorę w internecie robi film, na którym uwieczniony został Leon XIII. Urodzony w 1810 roku papież może być najstarszą osobą na świecie, która została sfilmowana.

Nagranie znane jest od dawna, ale teraz pojawiło się na kanale YouTube Nineteenth century videos. Back to life w zupełnie nowej wersji - odświeżonej i pokolorowanej. Krótki film nakręcony został w 1896 roku przez Vittorio Calcina w ogrodach Watykanu. Był to 18 rok pontyfikatu Leona XIII, który zasiadł na tronie Piotrowym 20 lutego 1878 roku. Film składa się z trzech części.

[4k, 60 fps, colorized] 1810, Earliest-Born Person Ever Captured on Film. Pope Leo XIII. (1896)
Nineteenth century videos. Back to life.

 

W pierwszej części papież Leon XIII, poprzedzony przez swego sekretarza, wchodzi z prawej strony, opierając się na lasce i siada na krześle, za nim wchodzi kolejny prałat. W tle czterej gwardziści szwajcarscy klęczący z halabardami witają papieża salutem wojskowym i gdy papież zasiada, wstają. Sekretarz wymienia kilka słów z Papieżem, który się uśmiecha i zaczyna błogosławić. Po prawej stronie widać piątego szwajcarskiego gwardzistę, prawdopodobnie dowódcę (nie trzyma halabardy).

Zobacz też: Jak ściągnąć ogień

W drugiej części, nakręconej w ogrodach watykańskich, widać kilka osób, które w postawie klęczącej czekają na Ojca Świętego. Papieski powóz wjeżdża z lewej strony, ciągnięty przez parę czarnych koni.  Sekretarz podchodzi i wskazuje papieżowi kamerę, a ten kolejny raz błogosławi. Następnie powóz odjeżdża z miejsca zdarzenia w eskorcie trzech konnych strażników.

W trzeciej i ostatniej scenie Leon XIII przybywa do kościoła, witany przez klęczącego prałata. Papież wchodzi, wręcza sekretarzowi swoje saturno (nakrycie głowy, zwane też Capello romano) i siada na ławce. Zdejmuje okulary, poprawia piuskę i wykonuje gest pozdrowienia.

(opis filmu pochodzi z konta Levan Ramishvili na YT).

Zobacz też: Nieufność i nadzieja 

Papież Leon XIII, a właściwie Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci, urodził się  2 marca 1810 w Carpineto. Znany jest najbardziej jako autor pierwszej encykliki społecznej Rerum novarum, w której przedstawione zostały zasady katolickiej nauki społecznej. Zmarł 20 lipca 1903 po 25 latach pontyfikatu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy