Nowy numer 48/2021 Archiwum

Poznań Półmaraton - rekord Polski Nadolskiej

Karolina Nadolska (KU AZS UAM Poznań) zajęła drugie miejsce w 13. edycji Poznań Półmaraton i wynikiem 1:09.18 ustanowiła rekord Polski. Wygrała Kenijka Tabitha Gichia. W rywalizacji mężczyzn triumfował Etiopczyk Mohamed Esa Huseydin z czasem 59.32.

Nadolska, 14. zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio w maratonie, pobiła rekord kraju należący do Katarzyny Kowalskiej, która ponad pięć lat temu w Pradze dystans 21,097 km pokonała w czasie 1:10,06.

"Ja już pobiłam ten rekord w 2017 roku w Poznaniu, ale z powodów proceduralnych ten wynik nie został uznany i trochę mi było żal. Bałam się, że taka szansa już się nie powtórzy. Udało mi się jeszcze +zebrać+ po igrzyskach, podtrzymać tę formę olimpijską, bo w Tokio byłam w wybornej dyspozycji. Utrzymanie takiej formy przez ponad dwa miesiące było prawie niemożliwe, ale dzięki też mojemu mężowi i trenerowi Zbyszkowi udało się w końcu pobić ten upragniony rekord Polski. I mam nadzieję, że nie będzie też już żadnych problemów, żeby uznać ten wynik" - mówiła na mecie Nadolska.

Trochę żałowała, że ten znakomity wynik nie okrasiła zwycięstwem - do triumfatorki Gichii straciła 16 sekund.

"Sportowiec ma taką duszę, że zawsze chce wygrać. Dla mnie, poznanianki reprezentującej poznański klub, bardzo ważne było zostawić ten ślad w postaci zwycięstwa. Dwa razy mi się udało wygrać poznański półmaraton - pierwszy i dziesiąty. Mimo drugiego miejsca, jestem i tak bardzo szczęśliwa" - dodała.

Poznański półmaraton toczył się w znakomitym tempie. Trzech najlepszych zawodników z Afryki złamało barierę godziny. Najlepszy z Polaków Kamil Karbowiak zameldował się szósty na mecie, tracąc do zwycięzcy cztery i pół minuty.

"Niestety, niemal cały dystans biegłem sam, dlatego jestem zadowolony z wyniku. Bardzo dużo kibiców na trasie, doping, pięć tysięcy uczestników, dawno już tego nie było. Afrykanie podyktowali bardzo mocne tempo, dla nas Polaków zdecydowanie za szybkie. Uciekli nam i musieliśmy radzić sobie sami. Temperatura też była optymalna do osiągania takich wyników" - ocenił Karbownik.

W zawodach wzięło blisko pięć tysięcy uczestników. To był pierwszy w stolicy Wielkopolski tak duży bieg masowy od początku pandemii. <PRE> Wyniki:

mężczyźni

1. Mohamed Esa Huseydin (Etiopia) 59.32 2. Gizealew Abeje Ayana (Etiopia) 59.39 3. Edmond Kipngetich (Kenia) 59.41

7. Kamil Karbowiak (Polska) 1:04.00 9. Marcin Chabowski (Polska) 1:04.24

kobiety

1. Tabitha Gichia (Kenia) 1:09.02 2. Karolina Nadolska (Polska) 1:09.18 3. Izabela Paszkiewicz (Polska) 1:10.13 ... 5. Katarzyna Paszkiewicz (Polska) 1:12.45 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama