Nowy numer 11/2024 Archiwum

Głodne ptaszki

Księdzu greckokatolickiemu Peterowi Lazoríkowi w seminarium podczas modlitw prorockich otworzyło się Pismo Święte na słowach, że jest mu przeznaczona posługa nie przy owieczkach, ale ptaszkach, co pojedzą i odlecą. Dziś pracuje w romskiej misji.

Usiąść między nimi, mieć smagłą skórę, kruczoczarne włosy, wyraziste rysy. A na sobie koniecznie coś błyszczącego złotem na szyi, przy spódniczce czy spodniach. Czy to wystarczy, żeby poczuć się słowackim Romem? – Ludzie widzą, że jesteśmy inni, ale my posiadamy coś więcej: Jezusa Chrystusa, którego oni nie mają! – prawie krzyczy w uniesieniu Rom Igor, prowadzący modlitwy przed Mszą św. w dzień odpustu podwyższenia Krzyża Świętego we wsi Čičava. Tak jakby chciał zwrócić uwagę, że nie to, co widać na zewnątrz, powinno decydować o ich ocenie.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych