Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Niedzielski: Udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc

Udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc.; średnia zajętość łóżek covidowych w kraju wynosi 17 proc. W województwo podkarpackim i lubelskim, gdzie jest najniższy poziom wszczepienia w Polsce, ta wielkość przekracza 30 proc. - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef MZ mówiąc o strukturze zachorowań zaznaczył, że "tej chwili dominującą grupą, jeśli chodzi o zakażenia, są osoby poniżej 70 roku życia".

"W grupie osób powyżej 70 roku życia mamy jedynie 12 proc. nowych zakażeń" - poinformował szef MZ. Zwrócił uwagę, że w tej grupie jest najwyższy w Polsce poziomem zaszczepienia - "sięga on blisko 80 proc.".

Powiedział, że biorąc pod uwagę skalę zakażeń, obecna sytuacja jest analogiczna do tej, jaka była jak w maju - tak samo jak wówczas jest każdego dnia już ponad 600 zakażeń. Różnica jest natomiast taka, że "mamy zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów. W maju, kiedy mieliśmy odczynienia z tą samą liczbą zakażeń, liczba zgonów wynosiła ok. 100. W tej chwili tych zgonów mamy mniej, niż 10, średnia tygodniowa wynosi 9" - poinformował Niedzielski. Wyjaśnił, że jest to efekt szczepień.

Zaznaczył, że "wskaźnik R wynosi obecnie 1,25". "W ostatni czasie ma on stabilny poziom 1,26-1,25. To oznacza, że będziemy mieli do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego" - powiedział.

Mówiąc o średniej zajętości łóżek szpitalnych szef MZ poinformował, że nagorzej sytuacja wygląda w województwie lubelskim i podkarpackim, które też mają najniższy poziom wyszczepienia.

Resort poinformował w poniedziałek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6140 łóżek i 596 respiratory.

"Średnia zajętość łóżek z covidem kraju wynosi 17 proc., zaś "w woj. lubelskim i podkarpackim te wielkości przekraczaj 30 proc." - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że "w skali kraju dzienny przyrost hospitalizacji wynosi 50 osób. "Prognozujemy, że mniej więcej do połowy października będziemy mieli zapełnione 3 200 łóżek" - zapowiedział szef MZ.

Wskazał, że szczepienia dają ewidentną ochronę. "Udział osób zaszczepionych w nowych zakażeniach wynosi 0,9 proc., czyli 99,1 proc. nowych zakażeń to są ludzie niezaszczepieni" - poinformował Niedzielski. Zaznaczył, że podobna prawidłowość dotyczy zgonów". "Udział osób, które zostały zaszczepione, a umarły z powodu COVID-19 wynosi 1,8, czyli 98 proc. zgonów od stycznia br. to są zgony osób, które nie zostały zaszczepione".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze