Nowy numer 38/2021 Archiwum

Posłuchaj Prymasa Tysiąclecia: "Polska nie może być znudzonym pokoleniem"

Kardynał Wyszyński, Jan Paweł II, Paweł VI - to tylko niektóre głosy, których posłuchać można na wydanym przez Redakcję Programów Katolickich Polskiego Radia albumie, wydanym z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Kardynał Stefan Wyszyński wygłaszał swoje homilie, jak również inne przemówienia, z pamięci. Jego współpracownicy je nagrywali i dokonywali transkrypcji. Dzięki temu możemy dziś wybierać z olbrzymiego, będącego w posiadaniu Instytutu Prymasowskiego, Radia Wolna Europa i Polskiego Radia, archiwum dźwiękowych wystąpień Kardynała.

Posłuchaj fragmentu z kazania pt. „Polska nie może być znudzonym pokoleniem”, które pochodzi z pierwszej po uwolnieniu z internowania procesji Bożego Ciała, 20.06.1957:

Z okazji  beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia staraniem Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia powstał szczególny materiał dźwiękowy, którego głównym tworzywem jest słowo. W formie trwającego blisko półtorej godziny reportażu dokumentalnego przedstawione zostały najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. W audycji usłyszeć można nie tylko głos kardynała, ale też i papieży Pawła VI, i Jana Pawła II, a także licznych współpracowników Prymasa Wyszyńskiego i osób blisko go znających, oraz analizujących naukowo jego życie i dokonania.

 

ZOBACZ TEŻ: Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Serwis specjalny Gościa Niedzielnego

Trzeba było lat, by zrozumiano przenikliwość umysłu prymasa i umiejętność wyciągania wniosków z obserwacji otaczającego świata oraz doceniono bulwersujące dla współczesnych kroki, jak układanie się z władzami komunistycznymi na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, czy skierowanie Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich w roku 1965, ze słynnym: „…przebaczamy i prosimy o przebaczenie…”.

Udział Kardynała Stefana Wyszyńskiego w pracach Soboru Watykańskiego II, przygotowanie obchodów Millenium Polski, wieloletnia współpraca z kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II i wreszcie wsparcie dla  robotniczych protestów 
w początkach lat 80. ubiegłego wieku na trwale zapisały się w historii. 

Płytę można nabyć na stronie sklepu Polskiego Radia.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama