Nowy numer 38/2021 Archiwum

W poszukiwaniu zaginionych w 1945 r. lotników

Na Dolnym Śląsku odkryto ludzkie szczątki i liczne fragmenty wraku amerykańskiego bombowca zestrzelonego pod koniec wojny. Trwają badania archeologów.

Inspiracją do badań był wypadek i zaginięcie pod koniec II wojny światowej amerykańskiego bombowca B-17 z siedmioma lotnikami na pokładzie. Maszyna została zestrzelona przez Niemców w marcu 1945 r. Ciał żołnierzy w tamtym czasie nie odnaleziono.

Poszukiwania archeologiczne rozpoczęły się pod koniec lipca 2021 r. w okolicach Jordanowa Śląskiego. Badania prowadzą wspólnie naukowcy z amerykańskiej agencji rządowej DPAA oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie prac, których pierwszy etap zakończył się na początku września, znaleziono m.in ludzkie szczątki oraz liczne fragmenty wraku poszukiwanego samolotu. 

Jak donosi portal Naukawpolsce.pap.pl, odkryte ludzkie szczątki przesłane zostaną do dalszych badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych, a pozyskane fragmenty zestrzelonego samolotu oraz jego wyposażenia zostaną zaprezentowane w 2022 r. na wystawie we wrocławskim Muzeum Archeologicznym.

Historia zaginionych nad Jordanowem Śląskim 7 lotników, choć interesująca, nie jest odosobnionym, ani nawet rzadkim przypadkiem. W czasie II wojny światowej i innych wojen tylko na terenie Starego Kontynentu bez wieści zaginęło ok 36 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Agencja DPAA ma na celu prowadzenie poszukiwań zaginionego amerykańskiego personelu wojskowego i prowadzi podobne badania w wielu europejskich państwach. Bardzo często w takich projektach uczestniczą też badacze i studenci archeologii miejscowych uczelni.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama